Дали секоја температура во време на корона ќе не чини по 4 илјадарки?

Температурата е знак дека телото се бори со нешто и во нормални околности обично не е причина за паника, но во „новото нормално“, се чини, секоја мала промена ќе биде sвоно за аларм. Сепак, вирози постоеја и пред короната и не е секоја температура веднаш знак дека детето има Ковид-19. Секој што се плаши од покачена температура дефинитивно треба да го прочита овој текст

0
798

Високата температура не е нешто од што треба да се плашите и не е нешто што треба да го симнувате веднаш штом се појави.

Кога нашето тело ќе се разболи (кога е нападнато од вируси или бактерии) се обидува да изгради повеќе леукоцити (бели крвни клетки) кои се „армија за борба против непријателот“ (вируси / бактерии). За да направиме што повеќе „воини“ (леукоцити), потребна ни е многу енергија, а ја добиваме со покачување на температурата на организмот.

Колку е поголема температурата, толку повеќе и побрзо работат „фабриките за производство на овие воини“. Значи, колку е поголема температурата, толку повеќе енергија добива телото за борба против болеста. Телото е уморно, апетитот се намалува бидејќи тоа е одбранбен начин на телото да ја потроши целата своја енергија на одбрана. Сите други погони запираат или забавуваат и сè преминува на производство на „воин“ (имунолошки одговор на напад) и… што се случува кога ќе ја намалиме температурата? Ја намалуваме енергијата и брзината на градење на нашите одбранбени трупи, што значи дека ќе имаме помалку борци и ќе ни треба подолго за да оздравиме – според американските студии, заздравувањето трае два дена подолго кај здрави луѓе без компромитиран имунолошки систем.

Значи: температурата е неопходна и добра! Не се плашете од неа.

Што треба да прават родителите кога детето има температура?

Родителите треба да го следат детето и соодветно да реагираат на тоа како се однесува детето, а не каков е бројот што го пишува на термометарот. Некои деца, дури и со температура од 39, лежат во кревет без болки и мируваат, и треба да им се даваат само што е можно повеќе течности за да не дехидрираат и да им се дозволи да ја користат целата енергија што ја прават за одбрана. Покрај течности, потребни им се и витамини за поддршка на имунолошкиот систем.

Меѓутоа, ако детето има болки и не може да спие или не сака да пие доволно, тогаш треба да се размислува за „симнување“ на температурата.

Како им се спушта температурата на децата?

Првото нешто што треба да го направите е да го истуширате детето со млака вода (не со ладна затоа што нема потреба детето да се изложува на толкав стрес со оглед на тоа што и млаката вода ќе биде постудена од температурата што ја има во тој момент). Не е препорачливо детето да го ставате да седи во када со млака вода затоа што ако има висока температура, неговото тело ќе ја загрее таа вода и ефектот нема да биде ист. Значи, тушот постојано ја носи истата температура на водата и телото се лади рамномерно. Главата на детето има голема површина и со ладење на главата побрзо ќе го оладите целото тело, затоа туширајте ги и главата и телото.

Дали се препорачуваат „третманите“ на нашите баби (чорапи со оцет или компири, масажа со алкохол, потење)?

Бабите знаат сè најдобро. Тие ја зачувуваат мудроста што се пренесува од генерација на генерација. Има многу вистина и искуство во народните рецепти. Сепак, не препорачувам триење со алкохол и ракија. Алкохолот ја суши кожата, а може и да го опие детето – со вдишување на алкохолна пареа). Водата е сосема доволна. Што се однесува до компирот и оцетот, тоа може, нема да му наштети, бидејќи сè уште нема да му даваме лекови за намалување на температурата (како што се бруфен, парацетамол, итн.). Значи – во ред е.

Што се однесува до потењето, би сакала да ги научам родителите една работа во врска со температурата. Можеби ќе ја олесни малку грижата и ќе ја намали анксиозноста.

Ако детето има температура придружена со треска, треперење, студени раце и нозе – тоа значи дека температурата продолжува да се зголемува и треба да се дозволи да расте. Телото се обидува да го насочи целиот крвоток навнатре, да го затопли центарот а со грозницата (кога детето се тресе) температурата на телото се зголемува. Во овој случај, детето треба да се затопли и да му се дозволи да ја направи потребната температура за борба против болеста.

Во случај детето да има покачена температура и да „гори“, да е топло, да се препотува, значи дека телото ја достигнало „посакуваната“ температура (без оглед на тоа дали термометарот покажува 38°C, 39°C, 40°С), и дека температурата нема повеќе да се зголемува па сега можеме да му помогнеме да го издржи овој период. Значи, што е можно повеќе течности, туширање со млака вода, итн.

Намерно давам примери на бројки со висока температура само за да знаете дека и тоа е во ред. Бројот не е важен, состојбата на вашето дете е важна – како се однесува и како реагира на температурата и на својата болест.

Кога детето може да добие фебрилни конвулзии?

Се разбира, постои голем страв кај родителите од фебрилните конвулзии предизвикани од покачена температура.

Запомнете го ова, родители: фебрилните конвулзии не се последица од висока температура, туку од брзината на растот, како и на падот на таа температура. Значи, ако се крене премногу брзо (ако скокне од 37 на 39 премногу брзо – што, за жал, не можете да го контролирате), тогаш може да добиете такви фебрилни конвулзии. Може, а и не мора. Исто така, ако температурата падне премногу брзо (на пример, од 39 на 37), истиот проблем може да се појави повторно. Значи, дури и ако одеднаш ја намалите температурата на вашето дете со лекови, тоа исто така може да предизвика конвулзии.

Затоа, знајте дека не можете да ја контролирате појавата на овој проблем и дека доколку се појави, мора да повикате брза помош и веднаш да го однесете детето на лекар. Фебрилните конвулзии во суштина и не се лекуваат и не можат да предизвикаат никакви нарушувања, но детето треба да се следи и да се провери дали е сè во ред.

Општи препораки – каква храна и пијалоци треба да му се даваат на детето?

На детето треба да му се понуди лесна храна, супи, овошје, витамини и што повеќе течност. Ако детето не сака да јаде, не мора, но мора да пие. Кокосовата вода е исклучително слична на телесната течност, содржи и електролити и шеќери во добар сооднос, такашто можете да му ја дадете и на вашето дете.

Кај бебињата, се препорачува да се дои што е можно повеќе и, ако тоа не оди, да се даде електролитна вода. Не препорачувам никакви пијалоци како вода за спортисти – тие се полни со хемикалии, вештачки бои и шеќери.

Кога да го однесете детето на лекар?

Ако се појават фебрилни конвулзии, веднаш однесете го вашето дете на лекар. Исто така, ако паничите поради висока температура и не знаете што да правите, можете да посетите педијатар или да му се јавите. Но, ако е само висока бројката на термометарот, а детето е добро, немојте веднаш да го носите во ургентно. Имате време да го хидрирате, да го следите и да давате што повеќе витамини. Почекајте еден ден или два за да видите како се одвива болеста. Ако почне да кашла, ако има болка во увото, дијареја или што било друго, однесете го вашето дете на преглед.
Нема потреба да скокате на првата топка и веднаш да брзате на лекар на која било висока температура. Чекалниците се полни со вируси, а вашето дете ќе го изложите на други инфекции во време кога неговиот имунитет е веќе слаб и се бори со една од болестите.

Колку време детето треба да остане дома (кога може да оди во градинка, училиште) по нормализирање на температурата?

Јас сум за тоа да биде што е можно подолго дома. Барем еден ден или два по температурата и повлекувањето на симптомите, детето мора да остане дома, со цел организмот да се опорави. Исто така, зависи од тоа дали е лето или зима, бидејќи во зима има повеќе болести, особено во сезоната на грип, такашто со предвремено враќање во групата, детето ќе има поголем ризик повторно да се разболи затоа што нема доволно „воини“, леукоцити, за да се одбрани од болест.

Кој е најсигурен метод за мерење на температурата?

Мој совет е да не трошите пари на некои современи и скапи термометри и да не правите „математика“ со одземање / додавање степени во зависност од тоа дали се мери усно, ректално или аксиларно (под пазувите). Како што наведов, тоа е само БРОЈ. Важно е вашето дете – како се однесува и како изгледа. Следете го неговото тело и неговиот ритам.

Имајте дома каков и да е термометар колку да можете да ја следите состојбата, ако тоа ви олеснува. Нашите баби ја мереа температурата со задниот дел од рацете, а се што им требаше беше да знаат дали детето „гори“ или не. Не беше важно дали температурата е 38,1 или 37,9 ° Целзиусови.

И, конечно, би рекол нешто за лековите што обично се користат „против“ температурата: Ибупрофен (адил, бруфен, мотрин – различни имиња за истиот лек) и Ацетаминофен (парацетамол, тиленол).

Доколку е потребен лек (сируп), јас би им препорачал на родителите ибупрофен. Ацетаминофенот поминува низ црниот дроб за време на неговото распаѓање и може да предизвика многу несакани ефекти. Може да го зголеми ризикот од астма, алергии, може да го оштети црниот дроб. Исто така, го намалува нивото на супстанцијата наречена глутатион во телото, што е главната помош на организмот да ги отстрани токсините, тешките метали и хемикалиите од телото – кога ја нема, црниот дроб се бори со токсините. Значи, НИКОГАШ не давајте ацетаминофен (парацетамол) пред и по вакцинирањето, бидејќи вакцината ќе биде многу потоксична за организмот од вообичаеното.

Текстот е од ТУКА.

Фото: Pixabey

loading...