Девојчињата растат уште две години откако ќе ја добијат првата менструација

На страната Caring for kids, помеѓу останатите, има многу убави и корисни информации прилагодени кон возраста на девојчињата во пубертет, а се однесуваат на процесите што се одвиваат во нивните тела во овој период.

0
1275

Информации за пубертетот за девојчиња е насловот на статијата на страната Caringforkids, наменети токму на девојчињата на оваа возраст. Корисни и убави информации прилагодени на нивната возраст кои ќе им помогнат полесно да го разберат она што се случува со нивното тело во овој период.

„Пубертетот е време кога вашето тело поминува низ многу промени – растете и физички и емотивно од дете во тинејџер и на крајот во возрасен.

Иако пубертетот не се случува во исто време за секого, обично кај девојчињата почнува на возраст помеѓу 8 и 13 години. Тоа не е нешто што се случува преку ноќ, туку е процес што се одвива во текот на неколку години.

Еве како функционира вашето тело“, се вели во воведот од оваа статија.

„Пубертетот е контролиран од хормони, кои се природни хемикалии направени во вашето тело. Хормоните кои се важни за време на пубертетот кај девојчињата се прават во мозокот и во јајниците.

Јајниците се две мали жлезди кои лежат на двете страни на матката. Почнувајќи од пубертетот, јајниците на девојчињата ослободуваат едно или повеќе мали јајца секој месец.

Вашата матка е мал орган во долниот дел на стомакот во близина на мочниот меур. Кога една жена ќе забремени, ова е местото каде што бебето расте.

Фалопиевите цевки се структури во облик на цевки кои водат од јајниците до матката. Тие ги носат јајцата ослободени од јајниците, до матката.

Хормоните направени во јајниците се нарекуваат естроген и прогестерон. Тие се одговорни за повеќето промени кои ќе се случат во вашето тело во ова време.

Промените во вашето тело ќе се случуваат постепено, во текот на многу години:

Прво ќе почнат да се развиваат вашите гради. Ова започнува со мал оток под брадавицата. Тоа ќе потрае неколку години за да ја достигнете целосната големина на вашите гради.

Вашето тело добива сѐ повеќе облини и колковите и бутовите се малку пошироки. Нормално е и здраво за вас да ја зголемите својата телесна тежина додека минувате низ пубертетот.

Во пазувите ќе почнат да ви растат влакна, а истото ќе се случува и на нозете и на вашата интимна област.

Исто така, ќе растете во висина. Ова растење се случува многу брзо. Во просек, девојчињата растат околу 8 см годишно за време на овој растечки период. Девојките обично престануваат да растат околу 2 години по започнувањето на нивниот менструален циклус.

Вашите гени (код на информации што сте ги наследиле од вашите родители) ќе одлучуваат за многу работи во ова време, вклучувајќи ја вашата висина, вашата тежина, големината на градите и колку влакна ќе имате на вашето тело.

Што е менструација?

Обично околу 2 години откако твоите гради почнуваат да се формираат, ќе го имате првиот менструален циклус. За време на менструацијата (исто така познат како вашиот „период“) ќе крварите од вагината. Некои девојки го добиваат својот прв период уште на 9 или 10 години, додека други не го добиваат до подоцна во своите тинејџерски години.

„Циклус“ е времето од почетокот на еден менструален период до почетокот на следниот. Повеќето девојки имаат менструални циклуси кои траат од 21 до 35 дена. Крвавечкиот дел од циклусот обично трае една недела или помалку.

Кога за прв пат почнувате да добивате менструација, периодите можеби не се редовни. Можеби имате неколку периоди што се одвоени во период од 30 дена, а потоа неколку месеци немате период. Ова е нормално. Може да потрае и до 2 години додека да ви стане поредовно.

Количината на крв што излегува од вагината е различна за секого. Иако никогаш не можете да го измерите, количината на проток е прилично мала.

Секој менструален циклус ја следи оваа шема:

Јајцето станува зрело и го ослободува еден од двата јајници. Ова се нарекува овулација.

Во деновите пред овулацијата, естрогенот се зголемува и предизвикува вашето тело да развие дебела обвивка на матката која е направена од крв и ткиво. Ова е затоа што матката се подготвува за можна бременост.

Ако имате секс во овој период и јајцето е оплодено од сперматозоидите, тоа ќе отпатува во матката и ќе се закачи на задебелениот ѕид. Потоа полека се развива во бебе.

Ако јајцето не се оплоди, тоа нема да се закачи на ѕидот на матката. На матката не ѝ е потребна дополнителна ткивна обвивка, па затоа ја исфрла.

Крвта, ткивото и неоплоденото јајце ја напуштаат матката, минуваат низ вагината на излез од вашето тело. Ова е вашиот период.

Менструацијата е нормален, здрав дел од тоа да се биде жена и не треба да влијае на вашите секојдневни активности. Сѐ уште можете да учествувате во спортот и активностите. Вежбањето може дури и да помогне во ублажувањето на болката и непријатноста на грчевите. Некои лекови, како што е ибупрофен, можат да ја олеснат болката на грчевите. Ако грчевите се толку болни што ве спречуваат да вршите други работи, како што е одењето во училиште или дружењето со пријателите, разговарајте со вашиот лекар.

Дали има други промени што можам да ги очекувам?

Повеќе пот. Бидејќи потта може да предизвика мирис на телото, помага секојдневно туширање.

Некои девојки развиваат акни (мозолчиња). Мијте го лицето наутро и навечер со сапун без мирис и со вода. Ако добиете мозолчиња, можат да ви помогнат лосионите против акни, креми и специјални сапуни. Ако тие не функционираат, разговарајте со вашиот лекар за други третмани.

Привлечност. Многу од вас почнуваат да бидат романтично и сексуално привлечени кон други.

Дали ќе се чувствувам поинаку?

Не само што хормоните предизвикуваат физички промени во вашето тело, туку и влијаат на тоа како се чувствувате. Емоциите за време на пубертетот може да направат да се чувствувате по малку како да сте на тобоган. Може да се случи:

Во еден миг сте исплашени од промените во вашето тело, а во следниот сте возбудени околу нив.

Се чувствувате непријатно или збунето.

Во еден миг се смеете и плачете во следниот.

Се дружите но и се карате со пријателите, и тоа сѐ во истиот ден.

Се чувствувате лути на моменти.

Се чувствувате како возрасни еден ден и како дете следниот.

Понекогаш, овие промени може да бидат огромни. Вие не сте сами. Како и другите тинејџери, поминувате низ период на транзиција во вашиот живот. Може да биде и страшно и возбудливо во исто време.

Како можам да се грижам за себе за време на пубертетот и во текот на животот?

Спиј

На вашето тело му треба многу време за спиење. Пубертетот зема многу енергија. Повеќето тинејџери имаат потреба од најмалку 9 часа спиење секоја ноќ. На некои им требаат уште повеќе.

Храна и вежбање

Бидејќи растечкото тело има потреба од храна, честопати ќе бидете гладни. Јадењето балансирана исхрана која ги вклучува сите видови на храна и физичката активност, се важни за вашето здравје. Обидете се некоја физичка активност да биде дел од вашата дневна рутина. Еве неколку идеи за да започнете:

Бидете активни и трошете помалку време пред екраните.

Прошетајте повеќе – до училиштето, во трговскиот центар, до куќата на вашиот пријател.

Користете ги скалите наместо ескалаторот или лифтот.

Прошетајте го кучето, собирајте ги лисјата или чистете го снегот (вашите родители ќе ви бидат благодарни).

Имајте активности во кои уживате: уметничко лизгање, пливање, возење велосипед, трчање. итн.

Ако сте загрижени за вашата тежина, или сакате совет за здраво живеење, разговарајте со вашиот лекар. Вашиот доктор може да ви предложи програма за здрава исхрана и вежба која треба да ја следите.

Што друго треба да направам?

Пубертетот може да предизвика да имате многу различни чувства и емоции. Разговарајте со луѓето на кои им верувате, вклучувајќи ги и вашите родители кои го поминувале истото. Ова може да ви помогне да се справите со промените што ги доживувате.

Стојте подалеку од алкохолот, дрогата и цигарите. Сите овие може да му наштетат на вашето тело и да ве направат зависни од нив.

Разговарајте со некого на кого му верувате за вашата привлечноста која ја чувствувате кон некого и на темата здрави односи.

Користете ги социјалните медиуми безбедно“.

Фото: Pixabey

loading...