Денешните бебиња ги чува, ги следи, ги заспива и ги теши „паметната“ технологија

Креветче, седиште или ќебе што зуе, лула и „го теши“ бебето, не може да му го даде на бебето она што може интеракцијата со мајката.

0
75

Генерацијата наречена милениумци денес се млади родители кои користат „паметна“ технологија при воспитувањето на своите бебиња. Ова не е чудно ако земеме предвид дека и тие пораснале во технолошко опкружување и откако знаат за себе, користат мобилни и паметни телефони, компјутери, лаптопи, гаџети и апликации. Сега, кога тие стануваат родители, детските соби се претвораат во вистински мали центри за податоци.

Во минатите генерации, мајките прибегнуваа кон разни тешалки за своите бебиња, најчесто во форма на кадифени играчки, ќебиња или тивка смирувачка музика. Денес бебињата имаат сѐ, но и гаџет како што е „паметно чорапче“ кое користи пулсна оксиметрија за мерење на нивото на кислород, срцевиот ритам и температурата на бебето.

Би-Би-Си го пренесува искуството на мајката Линдзи Елиот, која развила сепарациска анксиозност поради одвојувањето од своата ќеркичка Хејзел, па решила да го купи овој „паметен чорап“ за 300 долари.

„Секогаш имала страв дека таа едноставно ќе престане да дише. Бев многу вознемирена заради тоа, па мерачот на нивото на кислород многу помогна“, објаснува Линдзи. Тоа ѝ помогнало бидејќи таа сега може да го остави бебето со дадилката и да биде смирена, сè додека бебето носи гаџет што постојано испраќа информации за нивото на кислород во телото на бебето на нејзиниот паметен телефон.

Повратни информации во секое време

Линдзи е само една од огромниот број милионери кои ги опкружуваат своите бебиња со слични технологии. Тие се навикнати да добиваат фидбек или повратни информации за секој аспект од својата дневна рутина. Тие секогаш користеле апликации и носеле гаџети за мерење на ефектите од вежбањето, должината на сонот, исхраната и бројот на внесени калории или, на пример, ефектите на работа. Затоа, за нив, следењето на повратните информации за развојот и состојбата на бебето во секое време е сосема природно продолжение на таквиот начин на живот.

Ова го препознале и производителите. Нивната пресметка е следна: Секоја недела се раѓаат 2,5 милиони деца во таканаречената „генерација Алфа“. Ако ги додадеме сите деца кои се родени или допрва ќе се родат во таа генерација (ги вклучува сите родени помеѓу 2010 и 2025 година), индустријата може да смета на две милијарди потенцијални корисници.

Од паметно шише до паметно креветче што го заспива бебето
Новите паметни производи за бебиња ја вклучуваат скоро целата опрема и потребни предмети за бебиња – шишиња, лажици, играчки, пелени, креветчиња, седишта за автомобили, колички, облека… Некои од овие производи имаат основна цел да го намалат стресот кај родителите, а некои други да ги автоматизираат процесите и тие да ги прават нештата наместо родителите. Многу задачи, како подготовка на шише млеко, мерење на температура, заспивање, веќе не се прават интуитивно и „рачно“, туку се автоматизирани и се на услуга на родителите.

Пример за еден ваков гаџет е „интелигентен монитор за хранење“ кој се прикачува на дното на шишето и им дава повратни информации преку Bluetooth на родителите на нивниот паметен телефон. И информацијата е – колку милилитри испило бебето, колкава била температурата на млекото, под кој агол бебето го држело шишето додека пиело, колку калории добило. Сите податоци се запишуваат во апликацијата, такашто родителите имаат историја на хранење. Она што порано го правеа интуитивно и го памтеа, сега за нив го прави и памти наместо нив мало апаратче.

Една кинеска компанија развива уред што ќе го следи мокрењето на бебето и навремено ќе ги предупреди родителите дека е време да ја сменат пелената за бебето да не добие пеленски осип или инфекција на уринарниот тракт. Друга компанија развива монитор за бебиња што ќе разликува различни видови плачење кај бебето и ќе им објасни на родителите што сака бебето врз основа на анализа на звукот и пресметката на веројатност.

Милениумците разбираат дека овие уреди и апликации не се неопходност, но нивната генерација е едноставно возбудена од секоја технолошка иновација и новина и тие бараат начини да си го олеснат животот. Тие очекуваат индустријата понатаму да развива платформи и сè понапредни апликации. Тие сакаат да се ослободат од своите тензии и повече им веруваат во податоците за мерење отколку на својата интуиција. Во тоа гледаат начин да се опуштат, односно да го минуваат времето со своето бебе без големи грижи.

Лажно чувство за контрола?

Медицинските, емоционалните и психолошките ефекти од ваквиот стил на родителство допрва треба да се истражуваат, а помеѓу стручњаците не постои консензус. Некои сметаат дека уредите за следење го уништуваат разбирањето на родителот за специфичните потреби на своето бебе. Имено, бебињата учат како да ги регулираат своите емоции преку т.н. „Корегулација“, односно им требаат родители и старатели преку кои ги впиваат знаците. Кога мајката го носи бебето во раце и го теши со шепотење и бакнежи, бебето добива и многу учи на психо-емоционално подрачје. Креветче, седиште или ќебе што зуе, лула и „го теши“ бебето, не може да му го даде на бебето она што може интеракцијата со мајката.

Од друга страна, ако родителот е напнат, нервозен и исплашен за благосостојбата на бебето, постојаното гледање во паметниот телефон и следењето на податоците воопшто нема да го смири. Ефектот може да биде контрапродуктивен и да предизвика уште поголема напнатост кај родителот.

Уредите и апликациите може само да им дадат на родителите лажно чувство на контрола. Да се ​​стане родител значи и да научите како да се справите со непријатните емоции, да се справите со стресот и недостатокот на контрола.

Фото: Pixabey

loading...