Најголема придобивка од седењето дома е тоа што се ослободивме од градниците

Работата од дома и периодот на карантин беа шанса да се ослободите од непријатната, непотребна долна облека. И многу жени немаат намера да ги вратат назад жиците и стегачите. Дали сте и вие меѓу оние кои работат од дома ослободени од непотребниот градник? Ќе ви биде ли тешко да се навикнете одново на градниците откако сѐ ќе се врати во нормала, а вие на вашето работно место?

0
226

Се случило после шопинг на кој првпат по неколку недели за време на карантинот се осмелила да отиде Луис Килбурн, кога сфатила дека не носи градник.

„Јас целосно заборавив да го облечам“, рекла таа.

Килбурн, е универзитетски предавач, која не оди на работа од март. Таа сè уште била зафатена со предавање преку Интернет, иако вообичаено не преку видео, и си создала поудобна работна гардероба која не вклучува градник.

Седењето дома промени многу работи во врска со начинот на кој се презентираме пред светот, а за многу жени, отфрлањето на градниците е особено популарно.

Градниците честопати се сметаат за неопходна, но несакана, измислица. Кој може да го заборави прашањето на комичарката Џина Јашер на Мишел Обама кога ја интервјуирала за „Гардијан“: „Дали крајот на претседателствувањето на вашиот сопруг беше еквивалентен на вадењето на градникот после долг ден, во смисла на целосна слобода?“

Долго пред пандемијата и неделите на седење дома, Килбурн вели: „Првата работа што ја правев кога се враќав дома беше да се ослободам од ограничувањата на мојот подмолен градник, веднаш штом ќе влезев во ходникот. Нема поголемо ослободување “. Се сеќавав на него кога требаше да го ставам другиот ден пред да излезам.

За многумина од нас, идејата да одиме без градник е можна само ако имаме фигура како онаа на Кејт Мос. „Сè што слушав порано беше:„ Потребна ви е поддршка и лошо е за вашиот грб ако не носите градник“, или „ќе биде навистина непријатно. „И, тоа едноставно не е така“, вели таа.

Ова не е само реакција на седењето дома, туку нешто што „е во брз раст во последните две до три години“.

„Луѓето сакаат да се грижат добро за себе и да стават на своето тело работи што ги прават да се чувствуваат убаво, и тоа станува многу поважно за многу луѓе отколку тоа како изгледаат или имаат еднаква важност“.

Видот на облеката што би ја препознале како градник има околу 100 години, заменувајќи го корсетот, но тие станаа нешто што автоматски го облекувавме без да се прашаме зошто. Дали навистина ни требаат? За жените кои имаат болка во градите, „градникот може да им помогне да се ослободат од тоа со тоа што ќе се одржи ткивото на градите“, вели Џоана Вејкфилд-Скур, професор по биомеханика на Универзитетот во Портсмут, која води истражувачка група за здравјето на градите.

Градниците исто така спречуваат „прекумерно движење“, вели таа. „Нема мускули во градите и има само две слаби структури кои ги поддржуваат градите.“ „Кога градите се движат, што се прави за време на спортските активности, тоа движење може потенцијално да предизвика оштетување на придружните структури“, вели Вејкфилд-Скур.

Сепак, таа додава дека нема докази кои покажуваат дека секојдневното носење градник, наспроти спортски градник само додека трчате или учествувате во спортска активност – го спречува паѓањето на градите на долг рок (за тоа ги обвинуваат возраста, гравитацијата, бременоста и генетиката, меѓу другото). „Немало ниту една студија која проучувала група жени кои носеле добар градник  50 години од својот живот, наспроти друга група жени кои не носат градник.“ Имаше многу возбудувања во 2013. година кога француски научник за спорт во интервју го предложил спротивното – дека неносењето градник од млада возраст всушност може да ја подобри структурата на градите, што резултира со помало опуштање – но обидот да се пронајде објавената верзија на неговата 15-годишна студија се чини речиси невозможно.

Може да има легитимни здравствени причини за носење градник, како што се намалување на болки во градите или грбот, а кај некои жени, дојките што се опуштени и висат може да предизвикаат проблеми со кожата под градите и можеби е поудобно да го задржите. Но, за многу жени, тоа е естетско прашање. Градите, ни велеа со векови, треба да бидат весели и полни (а брадавиците не треба да бидат видливи). Седењето дома не го создаде, туку само го забрза овој тренд за неносење градници.

Но што ќе се случува во иднина, кога животот ќе се врати во нормала?

Дали општеството ќе го прифати овој тренд на отфрлање на градниците или и понатаму на жените без градник ќе се гледа со неодобрување?

Останува да видиме…Што мислите вие за ова?

Фото: Unsplash

loading...