Овие правила секое дете може (и мора) да ги прекрши

На децата нема да им наштети ако понекогаш не го прават она што родителите го бараат од нив

0
129

Сакајќи да не прават грешки во воспитувањето, родителите честопати претеруваат обраќајќи му се на своето дете исклучиво со реченици кои започнуваат со зборовите „немој“, „внимавај“, … Во овие моменти е многу важно да знаете како понекогаш да „оладите“ и малку да уживате во детската анархија. Понекогаш дозволете му на детето да ги прекрши овие 6 забрани, и ќе видите, ништо грдо нема да се случи.

1. Не прави хаос! Децата и нередот одат заедно. Без разлика дали вашето малечко дете сака да вади работи од плакарот, да ги намачка лицето и мебелот со омилениот кармин на мама или да прави пити со кал, ваквото однесување обично е вистински кошмар за сите родители. Вашата прекрасна беж софа, за вашето дете, е празно платно што едноставно го мами да го „украси“ со пенкало или чоколадо. Затоа, топло ве советуваме да не купувате нов мебел или да го менувате стариот, сè додека децата не пораснат до возраста кога точно знаат што е дозволено, а што не. Во меѓувреме, не обидувајте се да избегнете штета, туку обидете се да ја сведете на минимум. Покријте го каучот и фотелјите со некој поевтин материјал, отстранете ги вредните украсни предмети и, доколку е можно, ограничете ја играта на само една просторија во станот. Сепак, не забранувајте премногу. Игрите во песок, кал или вода се креативни, едукативни и забавни.

2. Соблечи го тоа од тебе! Кога децата се мали, мама ги облекува онака како што мисли дека треба. Проблем се јавува кога малите доволно ќе пораснат за да изберат самите што да носат. Се разбира, никој не вели дека на детето треба да му дозволите да излезе среде зима облечено во пижами и гумени чизми. Но, ако му дозволите одредена слобода во донесувањето одлуки, тоа ќе се чувствува побезбедно и понезависно и ќе се насмеете слатко. Добро решение е да му понудите на детето две или три комбинации на облека, па оставете му само да ја избере онаа што најмногу му се допаѓа.

3. Не скокај по мебелот! Зошто да не? Меката софа или брачниот кревет може да послужат како идеален реквизит за игра – можеби како трамполина или скала – особено во дождливите денови кога не можете да излезете во парк или на игралиште. Се разбира, ниту еден родител на овој свет не сака неговото дете да трча низ соба како лудо, но малку акробации во спалната соба (под ваш надзор) може да биде одличен начин да се ослободи од вишокот енергија и да биде добар вовед во мирен сон.

4. Не играј си со храна! Ова е едно од правилата што сите мајки им ги наметнуваат на децата. Поминавте часови и часови подготвувајќи вкусно јадење, уште повеќе украсувајќи го, а потоа вашето „ремек-дело“ завршило на подот или на ѕидот. Сосема доволно за да збесне дури и најсмирената мајка. Треба да се знае дека храната за двегодишните деца не е само оброк за јадење, туку и забава. Покрај тоа, во текот на ручекот може сешто да се научи. Ставањето на сите десет прстиња во чинијата со тестенини е важна лекција за запознавање на нивните форми, текстури, бои, температура и вкус.

Ако дозволите вашето дете да јаде самостојно, тоа ќе развие самодоверба, координација на движењата на очите и рацете и ќе експериментира со вкусови. Инаку, ако ја претворите кујнската маса во воена зона, нема да постигнете ништо. Важно е детето да го јаде својот оброк и да се забавува – подоцна лесно ќе го исчистите нередот.

5. Право во кревет! Добро утврдено време за спиење на кое постојано се придржувате е вистински спас за многу мајки – децата не се заморуваат премногу и, што е уште поважно, имаат време во вечерните часови да се посветат себеси. Сепак, повремено, особено за време на викендите или празниците, дозволете му на вашето дете да остане буден еден час подолго. Поминете го тоа време со него гледајќи детски филм или емисија за животни. Покријте го вашето дете до вас и раскажете му некој филм или претстава. Ќе видите, тоа ќе заспие по половина час, но ќе разговара за тоа следниот ден како да ја имало највозбудливата авантура.

6. Прави како што ти реков! Ниту еден родител не може да очекува дека детето ќе се однесува како што ќе му биде кажано, а притоа да дава лош пример. Многу родители пцујат пред своето дете, јадат грицки, пијат директно од тетрапак или од шише, не ставаат рака на уста додека се проѕеваат … и истовремено бараат од своите деца да не го прават тоа.

Запомнете: можете да му кажете на детето милион пати да не прави нешто што мислите дека е несоодветно или неучтиво, тие ќе го сторат тоа ако само еднаш ве видат како го правите тоа! Затоа, водете сметка своите бубачки да ги бркате кога детето не може да ве види. Во спротивно, не очекувајте да ве слушаат.

Фото: Pexels

loading...