Причини за машкиот стерилитет и природни лекови кои можат да помогнат

Спроведена е студија која покажува дека количината сперма кај мажите во Европа, Северна Америка и Австралија опаднала за дури 50% во последните 40 години. Ова е навистина алармантен факт.

0
147

Репродукцијата е сосема нормален процес кај луѓето и се одвива на многу едноставен начин. Но некои двојки имаат потешкотии и покрај целата желба и напор да создадат семејство. Неплодноста порано беше исклучиво женски проблем. Сега, кога луѓето се послободни и поотворени, се повеќе мажи ја имаат истата дијагноза, што е многу загрижувачка појава.

Спроведена е студија која покажува дека количината сперма кај мажите во Европа, Северна Америка и Австралија опаднала за дури 50% во последните 40 години. Ова е навистина алармантен факт.

Стерилноста може да предизвика губење на интимноста и може да доведе до големи психолошки проблеми кај паровите. Постојат многу лекови на пазарот за кои се претпоставува дека се лек за стерилитет, но тоа се претежно стероиди кои можат да создадат зависност. Терапијата со природни лекови за лекување на стерилност нема да даде несакани ефекти и може да ви помогне да го решите проблемот.

Стерилноста не е секогаш излечива, но ако има нешто што можете да направите во врска со тоа, најдобро би било да започнете со лекување што е можно побрзо.

Неплодноста кај мажите е неможност мажот да ѝ помогне на својата партнерка да забремени. Многу аспекти на сексуалната функција и квалитетот на спермата можат да влијаат на стерилитетот. Едно од нив е либидото, односно желбата на лицето за сексуален однос. Исто така, постои еректилна дисфункција, или импотенција. Бројот и подвижноста на сперматозоидите во одредена количина сперма е многу важна. Ниските нивоа на тестостерон, машки полов хормон, исто така, не треба да се игнорираат.

Причини за машката неплодност

Неплодноста кај мажите може да биде предизвикана од повреда на тестисите или друг проблем поврзан со нив. Тестисите се многу чувствителни, па производството на сперма може да се прекине поради различни фактори, меѓу кои обично се сексуално преносливи болести, како и изложеност на зрачење и топлина.

Пушењето и алкохолот исто така можат да влијаат на стерилитетот.

Недостатоци на некои елементи како што се витамин Ц, селен и цинк може да бидат причина за развој на неплодност.

Меѓу причините се и електромагнетните бранови, потоа, абнормалната активност на тироидната жлезда, поточно хипотироидизам, а хроничниот стрес кој е штетен за целиот организам, исто така негативно влијае и на плодноста кај мажите. Меѓу причините за машката неплодност е и дебелината, која доведува до структурни промени во репродуктивните ткива.

Може ли машката неплодност да покаже какви било симптоми кои укажуваат на проблем?

Во повеќето случаи, нема очигледни знаци дека мажот е неплоден. Се случува самиот сексуален однос да се одвива сосема нормално, со ерекција и ејакулација без никакви тешкотии. На прв поглед, семената течност може да изгледа сосема нормално, и само по медицински тестови да се утврди дали мажот е неплоден.

За да бидете сигурни дека вашиот стерилитет е проблем што не може да доведе до зачнување, потребно е да направите соодветен тест. Можно е да се изврши анализа на спермата со лекар специјалист. Резултат на добар тест е кога бројот на сперматозоиди е од 20 милиони па нагоре, а ако тој број е помал, тогаш постои причина за загриженост, но и знак дека треба да се стори нешто за да се излекува состојбата.

Важно е да знаете дека не сте единствениот човек кој се бори со проблемот на неплодност. Некои луѓе кои сакаат да се реализираат како родители, но не се во можност од здравствени причини, едноставно мора да се помират со тоа и да ја прифатат реалноста. Ако се утврди дека овој проблем може да се реши, многу е важно да се придржувате кон терапијата, промените во исхраната и начинот на живот, а особено до советите од вашиот лекар.

Бидејќи се потребни речиси три месеци за да се формираат нови сперматозоиди, веројатно ќе мора да почекате толку за да ги забележите ефектите од природните лекови.

Фокусирајте се на вашето целокупно здравје, бидејќи здравиот начин на живот ќе го забрза заздравувањето.

Еве неколку природни лекови за машкиот стерилитет

Гинко 

Одличен е за решавање на проблемот со еректилна дисфункција. Ја зголемува циркулацијата во областа на репродуктивните органи. Содржи голема количина на антиоксиданти, кои се важни за производство на здрава сперма. Земете пет свежи лисја од гинко или две лажички сушени лисја во чаша. Прелијте ги со 2 дл врела вода. Оставете да отстои 10 минути пред да консумирате. Засладете со мед.

Семки од тиква

Семки од тиква содржат висока концентрација на цинк, а цинкот е елемент што треба редовно да се зема доколку сакате да излечите стерилитет. Го зголемува производството на здрава сперма и ја намалува зголемената простата. Јадете околу 30 гр семки од тиква секој ден.

Лук

Лукот е природен лек за стерилитет. Витаминот Б6, алицинот и селенот, кои се во составот на лукот ја штитат спермата од оштетување и го зголемуваат нејзиниот квалитет. Исто така, лукот ја чисти крвта и ја зголемува циркулацијата во областа на репродуктивните органи, но и во другите делови на телото. Преголемите количини можат само да ја влошат вашата состојба, затоа држете се до пропишаните дози. Секојдневно додавајте четири чешниња лук во вашите оброци.

Женшен

Се смета за одличен лек за неплодност кај мажите. Ја подобрува подвижноста на спермата и го зголемува нивниот број. Помага во лекување на импотенција и го зголемува либидото. Не земајте женшен ако страдате од висок или низок крвен притисок. Џвакајте 2 г сушен корен од женшен секој ден.

Гоџи бобинки

Тие го зголемуваат нивото на тестостерон во телото, а со тоа и потенцијата. Овие бобинки се силен природен антиоксиданс и моќен афродизијак. Прелијте две лажици бобинки во 3 дцл вода и оставете ги најмалку еден час. Истурете сè заедно во блендер, додадете лажица рендан корен од ѓумбир, сок од половина лимон и малку мед. Измешајте сè добро. Поделете ја количината на два дела. Пијте една доза наутро, а другата навечер, на полн стомак.

Ашванганда

Ја поттикнува потенцијата и плодноста кај мажите. Го забрзува движењето на спермата и го зголемува бројот на сперматозоиди. Ашвагандата се прилагодува на секој организам поединечно. Ја зајакнува отпорноста на телото на стрес, што е корисно во лекувањето на стерилитет. Ставете една лажичка од ова растение во форма на прав во 150 мл млако млеко. Пијте наутро еден час пред појадок и навечер пред спиење.

Диета за третман на стерилитет кај мажите

Истото мени што го користат дебелите луѓе за да ослабат одлично делува во лекувањето на неплодноста кај мажите. Јадете многу свеж или варен зеленчук и овошје. Може да пиете сокови и смути складирани, но без додавање шеќер. Многу е важно да се вклучат риби во исхраната. Дозволени се леб и пецива од интегрално брашно, како и маслиново масло.

Заборавете на брзата храна полна со нездрави масти, индустриски производи и храна од растително потекло која е прскана со пестициди. Исто така, отфрлете ги белиот шеќер и белото брашно. Намалете го внесот на алкохол, кафе и чаеви со кофеин. Сојата е богата со изофлавони, кои предизвикуваат послаб квалитет на спермата, па затоа се препорачува да се избегнува во широк лак. Елиминирајте ги заситените масни киселини и хидрогенизираните масла.

Што друго може да помогне?

Престанете да пушите. Пушењето негативно влијае на морфологијата, односно на обликот на спермата. Мажите пушачи имаат ненормално ниско ниво на тестостерон, што исто така ја намалува плодноста.

Намалете го внесот на алкохол. Честото внесување на големи количини алкохолни пијалоци го намалува нивото на тестостерон, како и квалитетот и квантитетот на спермата. Ова исто така ги намалува либидото и потенцијата.

Намалете го контактот со хемикалии. Истражувањата покажаа дека некои хемиски компоненти негативно влијаат на плодноста кај мажите. Овие вклучуваат пестициди, органски растворувачи, олово, толуен, бензен.

Намалете го контактот со електромагнетни бранови. Тие се испуштаат од уреди како што се мобилни телефони и лаптопи, па затоа е неопходно да се намали контактот со нив, ако претставуваат причина за стерилитетот. Никогаш не држете го лаптопот во скут додека го користите, а телефонот никога не го ставајте во предниот џеб на панталоните.

Избегнувајте лубриканти. Содржината на многу лубриканти ја намалува подвижноста на спермата. Побарајте специјални видови лубриканти кои им овозможуваат на половите клетки полесно да се движат.

Редовно вежбајте. Вежбањето може да биде евтина и едноставна стратегија за зголемување на квалитетот на спермата кај мажите кои водат неактивен живот. Секако, не треба да претерувате и да се форсирате премногу, бидејќи на тој начин можете да создадете контраефект.

Обидете се да се ослободите од стресот. Ако минувате низ тешка ситуација што негативно влијае на вашата психа, ве прави нервозни и депресивни и ве држи под постојана напнатост, тоа може многу негативно да влијае на производството на сперма. Разговарајте со психолог, слушајте музика и одете на часови по јога.

Спијте доволно. Недоволниот сон и несоницата можат да бидат поврзани со неплодност кај мажите. Обидете се да спиете најмалку 8 часа на ден за да го вратите либидото и да го подобрите квалитетот на спермата.

Фото: Pixabay

loading...