Супа од моркови која во минатиот век им ја препишувале на децата против диареја

Супа од моркови која во минатиот век им ја препишувале на децата против диареја

0
430

Австрискиот педијатар Ернест Мороу со своите совети им помогна на огромен број бебиња. На почетокот на 20 век, педијатријата сè уште се развивала, па смртноста на децата била навистина голема. Една од главните причини за ова била диарејата. Мороу нашол генијален лек со кој на почетокот од 20 век спасил многу деца.

Имено, неговиот едноставен рецепт за супа од морков која излегло дека помага да се стопира диарејата, дури и нејзината најлоша форма. Подоцна, супата била заменета со лекови и антибиотици.

Состојки:

500 г моркови

вода

сол

Приготвување:

Исчистете ги и измијте ги морковите, а потоа варете ги додека не омекнат. Испасирајте ги морковите и додадете вода такашто вкупната течност да биде околу 1 литар.

Фото: Pixabey

loading...