Што треба да избегнувате кога сакате да забремените?

Според Американското здружение за репродуктивна медицина, на жените кои пушат им треба подолго време за забременување, а истражувањето спроведено врз мажи кои пушат покажало дека имаат помал број на сперматозоиди и послаба подвижност.

0
162

Пушење, кофеин, алкохол, лоша исхрана, недостаток на вежбање или прекумерен напор – сето тоа влијае на шансите за зачнување. Еве што треба да избегнувате кога се обидувате да забремените.

Обидот да се зачне бебе е една голема игра на чекање. За среќа, постојат неколку начини кои ќе ви помогнат да ги зголемите вашите шанси. Се разбира, следењето на вашиот циклус и воопшто, здравјето на мајката се главните двигатели, но понекогаш и други работи влијаат на тоа кога ќе зачнете.

Пушење

Веројатно планирате да се откажете од пушењето откако ќе забремените и дефинитивно треба да го сторите тоа, но избегнувањето цигари дури и додека се обидувате да забремените има големи придобивки. Според Американското здружение за репродуктивна медицина, на жените кои пушат им треба подолго време за забременување, а пушењето предизвикува женските јајни клетки да бидат посклони кон неправилности. Понатаму, пушењето го зголемува ризикот од спонтан абортус и вонматерична бременост, пренесува The Bump. Покрај жената, вашиот маж или вашиот партнер треба да престанат да пушат бидејќи истражувањето спроведено врз мажи кои пушат покажало дека имаат помал број на сперматозоиди и помала подвижност.

Премногу кофеин

Немојте веднаш да паничите – нема да мора да ја исфрлите утринската доза кафе. Студиите потврдија дека 200 милиграми кофеин на ден не влијае на плодноста и ризикот од рано губење на бременоста. Сепак, експертите советуваат, како и со сè, бидете умерени во внесувањето. Кофеинот може да го зголеми вашиот крвен притисок и отчукувањата на срцето, но исто така и на срцето на вашето бебе за време на бременоста, па вреди да се намали.

Консумирање алкохол

Ако се обидувате да забремените, размислете да ги исфрлите алкохолните пијалоци, доколку ги консумирате. Прекумерната потрошувачка на алкохол, која се однесува на повеќе од два пијалоци на ден, е поврзана со неправилни менструални циклуси, недостаток на овулација и абнормални нивоа на естроген и прогестерон, што може да го отежне зачнувањето. Друга причина зошто треба да престанете да консумирате алкохол е ризикот од нарушување на феталниот алкохол. Односно, ќе поминат најмалку две недели откако сте зачнале, додека сфатите дека сте бремени. Затоа, треба веднаш да престанете да пиете алкохол за да го заштитите вашето бебе од фетален алкохолен синдром, ако не сте сигурни дали се случило зачнување.

Ненадејно слабеење или зголемување на телесната тежина

Поради нискиот индекс на телесна маса, кој е 18,5 или помалку, но исто така и поради високиот индекс, кој означува се над 30, може да се појават неправилна менструација, компликации во бременоста поврзани со дијабетес и компликации за кои ќе биде потребен царски рез. Затоа, кога се обидувате да забремените, важно е да бидете во најдобро можно здравје. Ако спаѓате во некоја од овие категории, разговарајте со вашиот лекар за тоа што треба да направите за да го подобрите вашето здравје.

Избегнување зеленчук во исхраната

Експертите не се согласуваат за многу работи, но согласни се за тоа дека здравјето на женското тело е важно за зачнување, затоа здравата исхрана е неопходна. Многу е важно да имате витамин Б во вашето тело, а него го има најмногу во зелениот зеленчук, брокулата и спанаќот. Лекарите, исто така, често препорачуваат да земате одредени дополнителни витамини или фолна киселина, но разговарајте повеќе за ова со вашиот гинеколог или општ лекар.

Лоша орална нега

Ако во последно време сте ја занемариле хигиената на усната шуплина, време е да го посетите вашиот стоматолог. Лошата хигиена на усната шуплина лошо влијае и кај мажот, односно, може да влијае на бројот на сперматозоиди, а доколку имате заболување на непцата, тоа може да го зголеми ризикот од предвремено породување или раѓање на бебе со слаба тежина.

Недостаток на вежбање

Ако и понатаму барате изговори зошто не вежбате – престанете да го правите тоа. Едно истражување открило дека редовната, умерена физичка активност – како што е брзото одење и лесното возење велосипед – го намалуваат времето потребно за зачнување на бебе.

Прекумерно вежбање

Она што сакате е да останете во форма, но не сакате и не смеете да претерате. Во истата студија, која покажа дека вклучувањето во редовна, умерена физичка активност го намалува времето потребно за зачнување на бебе, се покажа и дека на оние кои редовно прават премногу енергични вежби им треба подолго време за зачнување.

Бисфенол А

Бисфенол А е хемикалија што се наоѓа во одредени пластични предмети, како што се шишиња со вода или контејнери за храна. Некои студии поврзуваат големи количини на бисфенол А со намален број на сперматозоиди или намален број на одржливи јајца кај жените. Затоа, избегнувајте употреба на пластични предмети и конзервирана храна.

Премногу стрес

Секој поминува низ стресни периоди во животот, но самите експерти не можат да утврдат колкаво влијание има тоа и дали воопшто има влијание врз неплодноста. Постојат некои докази дека интензивниот или хроничен стрес може негативно да влијае на репродуктивниот систем, а самиот неуспех на зачнувањето може дополнително да го зголеми споменатиот стрес. Неколку студии советуваа некои алтернативни начини за намалување на стресот и зголемување на шансите за зачнување, како што се јога и акупунктура.

Риби со висок процент на жива во себе

Некои риби имаат поголем процент на жива во себе од другите. Најпопуларните риби кои имаат големи количини на жива се – сабјарка, ајкула, скуша и туна, а тоа е токму големата количина на жива поврзана со проблемот на неплодност и кај мажите и кај жените. Ако сакате морска храна и често ја консумирате, размислете за некоја друга храна, како бакалар, ракови, харинга, лосос, сардини, лигњи и пастрмка. За време на бременоста, препорачливо е да се консумираат две до три порции морска храна со помалку жива, неделно.

Фото: Pixabey

loading...