Халкбанк го одбележа Светскиот ден на штедењето со промоција на новата...

На настанот посветен на децата и на штедењето, кој се одржа вчера во филијалата на Халкбанк во Лептокарија, банката официјално го прогласи победникот од...

Сo VIOLETA од првиот ден

Во ЈЗУ Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство беше претставен проектот „Создаваме заедно“, кој компанијата Violeta како производител на пелени и марамици за бебиња...

Драги Змијанац: Децата немаат храброст да пријават насилство и да побараат...

Веќе месец ипол се одвива кампањата на детската амбасада Меѓаши под слоганот „И зборовите повредуваат“, поврзана со насилството кај децата, односно булингот. Кампањата ќе...

Ракот на дојката е петтата најсмртоносна форма на рак во светот

Во недела, на 7. октомври, во Градскиот парк во Скопје кај Школка, традиционално, 10. година по ред ќе се одржи настанот „Напред розово“, со...

Водич за музејска програма наменета за деца/лица со аутизам

Со промоција на Водич за музејска програма за децата/лицата со аутизам и нивните семејства, Музејот на македонската борба денеска го заврши проектот „Отворени музеи“...

Децата од градинките учат за собирање и рециклирање на отпадното масло...

Пилот проектот насловен како „Учиме за собирање и рециклирање на отпадно масло за јадење“ кој почна минатата година во октомври во градинките „Орце Николов“...

НЛБ Галерија: Промоција на „Концепт мама”

„Концепт мама” е првата македонска сѐ-во-едно книга и дневник за родителството. Александра Шекутковска Докоска користи комбиниран жанр од дневник и прирачник, обединувајќи го личното...

Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе

Голема забава со концерт на Петко и неговиот бенд „Пет плус“, хитовите на хорот „Поточиња“, акробати и многу други изненадувања, ги очекуваат децата и...

Лакалут натпревар: Разоткриј ги „чудовиштата на твојот заб“ и освој годишна...

Колку знаете за плакот што се создава на забите на децата и што треба да преземете за темелно да го отстраните? Ексклузивниот застапник за линијата...

Направете сами: Спасување на замрзнати морски животни

Замрзнете цел океан полн со животинки и дозволете им на вашите деца да ги спасуваат топејќи го мразот со топла вода. Оваа забавна игра...

ТОП 5