Бекутан – четиридецениска деловна тајна

Македонскиот Бекутан е еден од најголемите и најстарите брендови во регионот и дефинитивно, најпознатиот од козметичките производи на „Алкалоид“. „Бекутан“ производите се рангирани помеѓу водечките...

Здрави и убави велигденски јајца: Три успешни начини за фарбање со...

Црвена зелка за сини и зелени јајца Состојки: Јајца Црвена зелка Вода Оцет Мраз Сода бикарбона Приготвување: Исечете толку зелка колку што мислите дека ќе ви биде потребно, исечкајте ја ситно и...

Уништени повеќе од 4.000 јајца и ембриони во Клиника за плодност...

Од клиниката за плодност од Охајо велат дека повеќе од 4.000 јајца и ембриони биле погодени од дефектот на замрзнувачот, речиси двојно повеќе отколку...

Деца измислија начин за употреба на дождовната вода за чистење на...

Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат 6 милијарди литри вода на годишно...

Светот ги изневерува новороденчињата, вели УНИЦЕФ

Стапката на смртност кај новороденчињата во светот и натаму е алармантно висока, особено меѓу најсиромашните земји во светот, изјави УНИЦЕФ денеска во новиот извештај за...

СЗО со нови препораки за родилките

Родилките треба повеќе да учествуваат во носењето на одлуки врзани со раѓањето, треба да имаат повеќе време за породување, а потребно е и да...

Трансродна жена способна да го дои своето дете

Лекарите велат дека случајот на трисетгодишната трансродова жена која може да го дои своето дете, покажува „скромна, но функционална лактација која може да се...

Првачиња во „Армани“ униформи?! 

Кај нас во некои училишта се носат униформи, и главно, тие не се некој голем трошок за родителите. Униформите се задолжителни во многу земји...

Контрацепција за мажи (ВИДЕО)

Досега на мажите им беа достапни само кондомите или постапката на вазектомија, но на повидок е контрацепција за мажи во форма на гел кој...

Брендот Виолета со своите производи го освојува регионалниот пазар

Водечкиот босанско-херцеговски бренд во производство на хигиенски производи - Виолета, доби потврда за квалитетот на своите производи и од страна на самите потрошувачи, што...

ТОП 5