Дали имате љубов за давање?

Со пораката „Дали имате љубов за давање“, утре, петок, 1 јуни на „Плоштад Македонија“ од 10 до 11 часот,  Министерството за труд и социјална...

Олимпијада за читање и математика на „Школка“

Денеска (16. Мај), Проектот на УСАИД „Со читање до лидерство“ беше домаќин на настанот „Олимпијада за читање и математика“ на „Школка“ во Градскиот парк...

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на семејството

Денешниот ден (15.мај)  е прокламиран од Обединетите нации уште во 1993 година како меѓународен ден на семејството. Според познавачите, овој ден претставува одлична можност...

Заедничкото родителство после развод на комисиска расправа

На 14 мај (понеделник), Комисијата за труд и социјална политика во Собранието на Република Македонија ќе одржи јавна расправа на тема: Потребата од заедничко...

Детски филм синхронизиран на македонски и на албански јазик од денес...

Шише со порака, семе засадено во земјата кое дава плод за само една ноќ, мистериозна спасувачка операција и, се разбира, пријателство на верни другари...

Едукативно-рекреативен настан во организација на децата со аутизам

Истражувањето покажало дека постојат два вида среќа: таа што се менува секојдневно, под влијание на стресот или емоциите поврзани со дневните случки, а втората...

Бекутан – четиридецениска деловна тајна

Македонскиот Бекутан е еден од најголемите и најстарите брендови во регионот и дефинитивно, најпознатиот од козметичките производи на „Алкалоид“. „Бекутан“ производите се рангирани помеѓу водечките...

Здрави и убави велигденски јајца: Три успешни начини за фарбање со...

Црвена зелка за сини и зелени јајца Состојки: Јајца Црвена зелка Вода Оцет Мраз Сода бикарбона Приготвување: Исечете толку зелка колку што мислите дека ќе ви биде потребно, исечкајте ја ситно и...

Уништени повеќе од 4.000 јајца и ембриони во Клиника за плодност...

Од клиниката за плодност од Охајо велат дека повеќе од 4.000 јајца и ембриони биле погодени од дефектот на замрзнувачот, речиси двојно повеќе отколку...

Деца измислија начин за употреба на дождовната вода за чистење на...

Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат 6 милијарди литри вода на годишно...

ТОП 5