Мајка си ја тужи ќерката за промена на полот

Ан-мари Калгаро на прес-конференцијата во средата, го изрази својот бес поради тоа што на нејзината ќерка и било дозволено да отпочне со процесот на...

Сенки и облаци

  Со претставата „Четири годишни времиња“ на BUDRUGANA GAGRA на Државниот театар од Тблиси, Грузија, во понеделник, на 21 ноември почнува интернационалниот детски фестивал „Сонот...

Големи попусти на Саемот за деца и родители во „Скопје сити...

Овој викенд „Скопје сити мол“ организира Саем за деца и родители, настан кој благодарение на различните активности кои се атрактивни за сите возрасти -...

Уште еден доказ дека момчињата и девојчињата се од различни планети

Истражувачите од Универзитетот Стенфорд во САД откриле дека момчињата и девојчињата имаат многу различни начини на справување со трауматските искуства, и дека тоа треба...

Консумирањето алкохол за време на адолесценцијата влијае на мозокот на идните...

Една нова студија објавена во списанието Alcohol утврди дека кога се консумира алкохол во текот на адолесценцијата и пред забременувањето, тоа може да влијае...

Откриена причината за синдромот на ненадејна смрт на бебињата при спиење

Истражувачите ja лоцирале врската помеѓу бебињата кои умираат од синдромот на ненадејна детска смрт Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) и возбудата при спиење. Истражувањето спроведено...

Научниците во Амстердам уништија клетки на рак на дојка за само...

Секој ден кога се појавува нова студија за потенцијален лек за ракот е добар ден, а научниците во Европа можеби пронајдоа продор за ракот...

Еден месец без домашни задачи!

Иницијативата „30 дена без домашни“ ја иницирал на Фејсбук Марко Ферек, претседател на здружението за разбирање на АДХД, а досега почнале да ја применуваат...

Финска не ги укинува класичните предмети, еве што ќе се случи

Деновиве медиумите пишуваа дека Финска ќе ги затвори класичните училишта и ќе ги укине предметите. Но, што од тоа е вистина? Финскиот едукатор и наставник...

„Маша и Медо“ спектакуларната руска детска претстава премиерно во МНТ

  За првпат премиерно во Скопје гостува најпопуларната руска детска претстава. Публиката ќе има можност да ја види спектакуларната детска претстава направена по истоимениот и многу...

ТОП 5