Дефиле на маски за 1ви април во „Скопје Сити мол“

Први април е еден од најомилените денови на децата, но и на возрасните, бидејќи токму на Денот на шегата се празнуваат среќата, смеењето, маскирањето и...

Голема Априлијада во трговскиот центар „Палма мол“

Голема Априлијада во најголемиот трговски центар во западна Македонија „Палма мол“, ќе се одржи на први април, Денот на шегата, после 16 часот. На манифестацијата...

Фрчкоска: Тежнеам да ги научам децата како да се заштитат од...

Ирена Фрчкоска е успешна адвокатка од Скопје. Таа е мајка на Марко (10) и Ивана (4). Како на Вас како личност влијаеја мајчинството и родителството? -...

Хуманитарна трка на деца со Даунов синдром в недела

Во недела, по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, во Градскиот парк во Скопје кај Школка од 11 часот по прв пат...

Децата со Даунов синдром и ретки болести чекаат подадена рака

Поголема инклузивност и подобрувањето на образовните капацитети за децата со Даунов синдром и ретки болести побараа нивните родителите, кои денеска на прес-конференција ја најавија...

Во Куманово отворен Центар за ран детски развој

Благодарение на новиот центар за ран детски развој кој беше отворен во рамките на иницијативата „Првите пет се најважни на свет“ , околу 60...

Шакира: Моите деца точно во 20:30 се во кревет!

Популарната колумбиска пејачка Шакира открила поради што нејзините деца мора секоја вечер во исто време да бидат во своите креветчиња. Шакира објаснила дека откако станала...

Ели Пешева: Ги охрабрувам децата да сонуваат за големи нешта, но...

Ели Пешева е директорка за комуникации во агенцијата „Њу момент“. Таа е мајка на две девојчиња, Ена и Лана, на возраст од 12 и...

Како изгледа ручекот во јапонските училишта, кој трае 45 минути

Основното училиште во јапонскиот град Саитами има 682 ученици од прво дошестп одделение. Ручекот во јапонските училишта мошне се разликува од ручекот во училиштата...

КЕЈТ МИДЛТОН ИМА СОВЕТ КОЈ НИТУ ЕДЕН РОДИТЕЛ НЕ СМЕЕ ДА...

Војвотката од Кембриџ добила прилика да уредува страна во „Хафингтон пост“ и притоа напишала блог во кој проговорила за табу темата меѓу родителите –...

ТОП 5