Гумен бонбон се залепил за белите дробови на детето, го спасиле...

Пионерскиот потфат на вадењето на растопениот гумен бонбон од бронхиите, каков што никогаш не е опишан во медицинската литература, неодамна е извршен на Клиниката...

Руски педијатар: Не ги лекуваат децата „чудотворните“ лекови, туку начинот на...

Многу родители веруваат дека постои лек кој на чудотворен начин може да влијае на зајакнување на имунитетот кај децата, меѓутоа, еве што советува Евгениј...

Заштита на детето од киднапери и педофили: 10 работи за родителите...

Реалност на денешницата се и потенцијалните опасности кои го опкружуваат вашето дете, без разлика дали е тоа на патот до училиштето, во дворот или...

Брачна двојка го изгуби старателството над 14-месечно бебе кое го хранелa...

Италијанска двојка го изгуби старателството над 14-месечниот син кое е хоспитализирано поради сериозна неухранетост. Двојката од Италија го изгубила старателството, откако загрижените баба и дедо...

Зошто принцезите на „Дизни“ лошо влијаат на девојчињата

Принцезите на „Дизни“ како Елза од цртаниот филм „Снежно кралство“, Џесмин од „Аладин“ и Ариел од „Малата сирена“ лошо влијаат на самодовербата на девојчињата,...

Битолското чупе ги испрати добитниците на нивната голема берлинска авантура

Маја Мојсова Мијовска и нејзиното семејство вчера попладне отпатуваа за Берлин каде што благодарение на „Бимилк“ и омиленото Битолско млеко со 10 витамини ќе...

Трудниците мора да внимаваат со лековите против болки

Трудниците кои земаат лекови против болки до 20-тата недела од бременоста, имаат поголем ризик од спонтан абортус, утврдиле научниците од Универзитетот Монтреал. Истото се однесува...

„Бимилк“ подари 3.000 литри млеко на СОС Детско село

„Бимилк“ го одбележа 1 јуни, Светскиот ден на млекото, со донација на 3.000 литри „Битолско млеко“ за децата кои се под грижа на хуманитарната...

„Бебе готвач“ – прва македонска апликација за здрава исхрана на бебиња

Мајките и сите останати што се грижат за бебињата и малите деца добија ново помагало во исхраната на своите најмили. Тоа е првата македонска...

Утре е ден на семејниот лекар

Во Македониија на 21 мај 2016 (сабота), Здружението на лекари по општа и семејна медицина, член на WONCA а во соработка со Асоцијацијата за...

ТОП 5