Жена дала отказ за да го разгалува мажот како што правеле домаќинките во 50-тите

0
612

Катрина Холт (30) не е модерна жена.
После три години среќен брак, и под стрес поради својата напорна работа во оддел за плати, таа одлучила во 2018 година да го врати времето назад – и да живее како домаќинка од 1950-тите.

Ова го направила такашто го претворила својот дом во Хилсборо, Орегон, во приградски храм налик на оние од овој период од минатиот век и извршувајќи обврски како што е чистење, шиење фустани користејќи винтиџ модели и подготвувајќи ја вечерата така за да биде подготвена тогаш кога нејзиниот сопруг Ларс (28) ќе се врати дома од својата работа како инженерски менаџер.

„Се чувствувам како да живеам онака како што секогаш сакав. Тоа е мојот живот од соништата и мојот сопруг го дели моето видување“, вели таа додека во позадина свири плоча од Дорис Деј.

„Тоа е многу работа. Јас правам купишта садови, перам и пеглам, но тоа го сакам, а то што се грижам за мојот сопруг ме прави навистина среќна“.

Да, нејзиниот плакар е полн со фустани кои ги сошила сама, а нивниот дом е наместен во ретро стил, но сепак не како музеј.

„Кога гледам сè што се случува во светот сега, се чувствувам како да припаѓам во едно поубаво време“, вели таа. „Се согласувам со старомодните вредности, како онаа да се биде домаќинка, да се грижиш за семејството и да ја чуваш куќата во одлична состојба, такашто сите да се чувствуваат опуштено“.

Се разбира, пред да ја напушти својата работа, побарала дозвола од Ларс.

„Зборував со мојот сопруг и му реков дека сакам да бидам домаќинка, а тој рече дека нема ништо против ова“, вели Холт. „Беше фантастично чувството кога се откажав. Можам да правам сѐ она што го сакам и да ја водам својата куќа како што сакам да ја водам. Сега, јас сум домаќинка со полно работно време“.

Еден ден во ретро животот

Типичниот ден на Холт започнува во 6:30 часот, кога се буди и му ја подготвува на Ларс облеката која треба да ја облече, пред да го подготви појадокот и да му го спакува ручекот. После појадокот таа прави 15 минутни вежби „понежни“ од сегашните.

„Ние денес имаме идеја дека треба да ги форсираме телата до крај, но во 50-тите години на минатиот век, важеше ставот дека треба да водиме сметка за нив“, вели таа.

Јас ги правам овие вежби околу 10 до 15 минути на ден и тие ме одржуваат во форма за да можам да влезам во моите фустани од 1950-тите“

После тренингот, таа се качува горе за да се истушира и да се нашминка во истот стил од 50-тите, вклучувајќи го и црвениот кармин „Ревлон“, „добро исцртаните веѓи“ и „традиционалните топли витлери за виткање на косата“.

Кога таа изгледа перфектно, време е за нејзините задолженија..

„Тогаш поминувам добар час во перење на алишта, бришење прашина и чистење. Сѐ додека не се уверам дека сè е на свое место “, вели таа. „По ручекот, кога куќата ми е уредна и свежо мириса, одам горе и шијам или за себе, или за моите клиенти или пак за да испробам нови модели“.

Холт започнува со приготвувањето на вечерата околу 4 часот. За да се осигура дека сè е подготвено кога Ларс ќе пристигне дома од работа.

„Обично готвам рецепти од тој период, но и да бидам сигурна дека има и доволно зеленчук“, вели таа. „Во 50-тите години на минатиот век, домаќинките сакаа да бидат сигурни дека сите групи на храна се таму“.

Обично готвам рецепти од ерата, како што се тенџере или пилешки пити и бидете сигурни дека има зеленчук“, вели таа. „Во 50-тите години на минатиот век, домаќинките сакаа да бидат сигурни дека се застапени сите видови на храна“.

Кога ќе се врати мажот од работа

Кога Ларс ќе се врати дома, тој всушност сака да го обеси палтото, но на Холт не ѝ пречи: „Читав во книга од 1950-тите дека ако мажот сака да си го закачи палтото, не треба да се чувствувате како да сте в лоша домаќинка“. Наместо тоа, таа го послужува со чаша вода и чинија закуски – сирење, суво овошје или ореви – пред да ја финишира вечерата.

„После вечерата, играме табла или ги гледаме некогашните забавни емисии како „I Love Lucy “ или „Donna Reed Show“, вели Холт. „Понекогаш читаме. Ми се допаѓа да читам книги за готвење во 1950-тите, како и списанија за убавина и за шиење“.

Да, кога не го вртат Синатра или Деј на својот рекордер, двојката гледа телевизија (без кабелски или канали за проследување, благодарам) – но кога не е во употреба, тие ја чуваат скриена за да не се наруши концептот.

Но, немајте погрешно мислење, вели Холт, Ларс не е контроверзен.

„Тој израснал во куќа каде што и помагал на мајка си во готвењето и чистењето, така што тој не доминира на кој било начин“, вели таа.

Во крајна линија, на мажот му е потребна сопруга да ја натера да се расипува еднаш на време.“ Тој работи многу долги часови и ги остварува моите соништа, па затоа се обидувам да ги остварам и неговите работи. Тоа е еднакво партнерство “.

Ивеејќи според златното правилоАко јас не, небото забранувајте, да вечераме доцна, тој немаше да прави врева, но можам да кажам дека многу му значи дека е нормално на време“.

Во крајна линија: „На мажот му е потребна сопруга за да се чувствува разгалено барем од времее на време“ Тој работи многу долги часови и ги остварува моите соништа, па затоа се обидувам да ги остварам и јас неговите. Тоа е еднакво партнерство “.

Живеејќи според златното правило

„Мислам дека ние како жени треба да се поддржуваме едни со други. Ако жената рече дека сака да биде домаќинка, не треба да ѝ велиме дека не треба така“, вели Катрина. „Она што е добро за мене, не може да биде исправно за некој друг. Сите ние треба да правиме тоа што е во ред за нас самите “.

Фото: PA REAL LIFE/NOAH HOLTE

[better-ads type='banner' banner='999' ]