Што треба да знаат родителите на децата леваци?

Живееме во свет на десничари. Каде и да сме, на улица, во парк, на работа или во фитнес центар, ние сме опкружени со десничари....

Органите на девојчето што почина поради тешки повреди на главата, ќе...

Органите на трагично починатото две и пол годишно девојче од Нова Градишка кое било малтретирано од своите родители и потоа, со тешки повреди на...

Пандемијата ја зголеми смртноста кај родилките и случаите на мртвородени деца

Анализата на податоците од 40 студии спроведени во 17 земји низ светот покажува дека рестриктивните мерки против коронавирусот, нарушувањата на здравствената заштита кај идните...

Зошто момците не треба да излегуваат со самохрани мајки?

Самопрогласениот експерт за љубовни врски и состаноци, корисник на ТикТок под името @RealTalkMiami, ја допре темата за излегување со самохрани мајки. Неговото видео, кое...

Две панди во зоолошка градина не сакале да се парат за...

Чувар на зоолошката градина во Мемфис потврдил дека двете панди што живеат таму, Ја Ја и Ле Ле, не сакаат да се парат, бидејќи...

Наскоро бебињата ќе се раѓаат без мајки

Глувчешките ембриони изгледале сосема нормално. Сите органи се развиле како што би требало, како и екстремитетите, нервниот и циркулаторниот систем. Малите срца чукале нормални...

Граѓански здруженија згpoзени од настанот во Гостивар во кој изгоре дете...

„Родителската нeгрижа и зaнeмарување на децата е појава што зaгpижува и опoмeнува. Згpoзени сме од настанот што се случи во Гостивар кога  мaлолетно дете,...

„Училишта на 21-от век“: Прототип за користење обновлива енергија во...

Тимот ученици од училиштето „Ацо Шопов“ од Бутел, Скопје, го освои првото место на третиот Предизвик за кодирање во организација на Британски совет, како...

Мајка и ќерка станале хит на Инстаграм, облекувајќи се во иста...

Триесетитригодишната Кристи Орвеленд од Флорида и нејзината ќерка Ела редовно ги воодушевуваат своите 100.000 следбеници на Инстаграм. На социјалните мрежи тие привлекле внимание со...

Родила четири деца, две морала да остави во болница како ‘кауција’

Дваесетишестгодишната Вирџинија Адијамбо се породила во 31-та недела од бременоста во болницата Nairobi South Hospital во Кенија. Родила четири момчиња, Мика, Џак, Теди и...

ТОП 5