Browsing Category

Совети

Подновете се со нешто старо: Најголем базар за производи од втора рака

Во Јавна соба, оваа сабота (8 јуни) ќе се одржи третиот по ред базар, досега најголем, на кој ќе бидат изложени облека, книги, играчки и други прозиводи „од втора рака“, како и рачно изработени накит и аксесоари.

Во просек, мажите кажуваат по 6, а жените по 3 лаги дневно! Лицата што најмногу ги лажеме се –…

Повеќето дами дури и во состојба на хипноза не би откриле што купиле и колку точно пари потрошиле за облека, а најчеста лага што ја кажуваат е: „Не, не е нов фустан, го имам со години“.

30 минути трчање или 10.000 чекори? Што е подобро за слабеење?

Тим експерти откриле дека жените кои пешачат од 8.000 до 8.500 чекори дневно го намалуваат ризикот од срцеви заболувања за 40 отсто, во споредба со оние кои прават околу 3.000 чекори дневно. Тие откриле и дека 75 минути вежбање дневно го…

Три грешки кои ве спречуваат да бидете смирени родители

Родителите често се соочуваат со стресни ситуации кои го тестираат нивното трпение. Детскиот психолог и едукатор за родители, Џејми Блох, издвоила неколку причини зошто родителите го губат трпението.

Возењето велосипед е половина здравје…за оние кои ќе преживеат по скопските улици!

Наместо да ги учат децата дека возењето велосипед е најдобар избор за нивното, како и за здравјето на планетата, кај нас возачите на автомобили, да можат, ќе ги качат на хауба сите велосипедисти што ќе им се најдат на патот, а особено ако…