Browsing Category

Деца 1-6

Терапевт открива зошто децата најчесто имаат изливи на бес и како да се справите со нив

Најчесто, изливите на бес произлегуваат од фрустрација, глад, замор или чувство на неспособност да ги изразат своите потреби, особено кај деца под три години кои штотуку учат да ги соопштуваат своите потреби и развиваат вештини за…

Сакате децата да јадат овошје и зеленчук? Еве еден одличен трик што ќе помогне детето да посегне по…

Таткото Леви Џенсен на разни свежи производи лепи налепници со ликови од познати цртани филмови, а потоа ја става храната во кутија од која неговата двегодишна ќерка Арија може да си ја избере ужината.

Имате приврзано дете? Овие зборови би можеле да му го олеснат останувањето во градинка

Чувството на вознемиреност предизвикано од одвојувањето од родителите е вообичаено и нормално за малите деца. Тие се приврзани и поради тоа оставањето во градинка или дури во училиште може да биде многу болно, како за детето, така и за

Вашето дете има напад на бес во продавница?Снимајте го за Тик-Ток! Или сепак, немојте…(ВИДЕО)

Австралиска инфлуенсерка си го снима детето додека тоа има напад на бес, а потоа го објавува видеото на Тик-Ток. Мислењата на луѓето околу ова се поделени. Какво е вашето?

Што мислите за доење петгодишно дете?

„Доењето дополнително не поврзува еден со друг и мислам дека нема да престанам додека тој не одлучи дека е време. Не ми е гајле што мислат другите за тоа“, вели една мајка од Велика Британија која сѐ уште го дои својот петгодишен син

Психолозите откриваат што родителите не треба никогаш да направат кога детето има тантруми

Според експертите, постојат работи што родителите треба да ги избегнуваат по секоја цена кога нивното дете има излив на бес. Првата работа е поставувањето прашања.

Не трчајте со детето на лекар за обична настинка! Лекарските ординации се опасен простор

Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека воспалението на синусите е една од најчестите болести на респираторниот систем. Според проценките, околу 10-15% од возрасните во светот страдаат од хронично воспаление

Еве што се случува кога мајка ќе заборави да ги бакне децата пред да оди на работа… (ВИДЕО)

Една мајка од Флорида брзајќи за на работа заминала без да ги бакне децата и сопругот, а реакцијата на нејзиното мало синче стана вистински хит на Интернет