Browsing Category

Бременост

Три прашања што бремените жени мора да ги постават доколку мислат дека нивниот гинеколог не ги сфаќа…

Во вирално видео на Тик-Ток, докторка-гинеколог ги поттикнува трудниците да застанат во своја одбрана кога ќе почувствуваат дека лекарите не ги сфаќаат доволно сериозно нивните грижи.

Една жена тврди дека чајот од листовите од малина е тајната за брзо породување. Еве што велат…

Иако повеќето вакви совети се безбедни, нема многу докази дека делуваат. Постојат некои докази кои го поддржуваат позитивниот ефект на вежбањето и јогата врз породувањето, но никој не рекол дека чајот од лист од малина има некаква смисла.

Зошто не е добро да се почне со вежбање веднаш по породувањето?

Социјалните мрежи се полни со славни мајки кои со вежбање набргу по породувањето си ја вратиле старата фигура. Но експертите предупредуваат новопечените мајки да не брзаат со вежбите во првите шест месеци по пораѓањето за да се заштитат од…

Пронајдени се причините и лекот за утринските мачнини

Научниците дошле до заклучок дека за мачнините за време на бременоста е виновен хормонот што го произведува фетусот. Постојат две можни решенија за овој непријатен, а понекогаш и опасен проблем

Зголемете ги шансите за зачнување после 30-тата

Меѓу препораките кои повеќе се однесуваат на зголемување на шансите за зачнување кај жените, еве неколку насоки и во однос на мажите: Наместо тесна долна облека, мажите треба да носат широки боксерки, да избегнуваат да користат лаптоп во…

Дали знаете што е прегорексија? Славните трудници се причина за сѐ поприсутното нарушување…

Иако не е официјална дијагноза, прегорексијата е многу присутна кај многу трудници, а се воочува во неправилна исхрана за време на бременоста, строги диети и рестрикции во исхраната, како и екстремно вежбање.