Browsing Category

Исхрана

Знаци дека ви недостасува цинк и зошто е важен: На жените над 19 години им требаат 8, на трудниците…

Цинкот ни треба во мали количини, но е многу важен. Дури и мала количина од овој минерал резултира со здравствени придобивки, додека недостатокот на цинк може да влијае на целото тело. Како - дознајте подолу!

Опаснa маст можe да предизвика Алцхајмерова болест, рак, мозочен удар: Започнува во 40-тите и…

Средовечните лица кои имаат висцерална маст што ги опкружува внатрешните органи во стомакот може да бидат изложени на поголем ризик од развој на Алцхајмерова болест. Овие масни наслаги може да предизвикаат промени во мозокот поврзани со…

Зошто пребирливо дете е подобро од она што јаде нормално

Дали вашето дете е пребирливо или јаде со задоволство? Една неодамнешна студија ги категоризирала децата во неколку групи за да го објасни нивното однесување при консумирање на храната.

Како треба да изгледа детската чинија со храна, според експертите од Харвард

„Половина од чинијата наполнете ја со шарени овошја и зеленчук, а другата половина поделете ја рамномерно на целовити житарки и здрави протеини“, советуваат експертите