Browsing Category

Тинејџер

Назад на дрво! Времето поминато во близина на дрвја, дури и во град, може да го подобри менталното…

Дури и ако живеете во град, сеедно, доближете се до зеленилото, одете во најблискиот парк или шума и намалете ја анксиозноста, открива ново истражување.

Мајка му Милена си го вика торнадо, прелетува до 7, а се вивнува над 2 метри: Средношколецот Брајан…

Брајан Авиа е шампион на Македонија во атлетика и моментално е носител на пет државни рекорди. Неговиот личен рекорд за скок во височина е 2 метри и 1 цм, а најдолгиот скок досега му е 6 метри и 82 цм. Неговата мајка Милена Милошевска вели…

Пред да се тетовирате, добро размислете! Тетоважите може да предизвикаат автоимуни болести, а…

Мастилата за тетоважи што ги користат уметниците за тетоважи може да се апсорбираат од макрофагите (вид на бели крвни зрнца) кои го задржуваат мастилото во кожата. Во некои случаи, можно е нечистотиите да влезат во крвотокот и да се шират…

Генерацијата З не сака да има деца: Кои се причините поради кои зумерите не сакаат да бидат родители

Тинејџерите не размислуваат за семејство затоа што се загрижени поради бременоста и породувањето, покажало новото истражување. Некои истакнуваат дека не сакаат да имаат деца и поради климатските промени,

Не е лесно да се биде млад, особено денес: Треба да земеме предвид некои работи пред да ги…

Тинејџерите се секогаш тинејџери. Тоа што ние денес се жалиме на однесувањето на младите не значи дека во минатото не сме се однесувале потполно исто или уште полудо, ако ме прашувате мене. Единствената разлика е што нашите грешки и…

За сѐ се криви сестрите Кардашијан: Дали сте слушнале за трендот Сефора Кидс?

Трендот Sephora Kids се однесува на деца и тинејџерки кои купуваат во продавници за козметика, понекогаш објавувајќи видеа од нивните купувања и рутини за нега на кожата на интернет, по примерот на инфлуенсерките што ги следат. Сѐ започнало…

Важен совет за родителите кога станува збор за социјалните мрежи

Според Ројтерс, во тужбите против компаниите за социјално вмрежување се наведува дека профитот е приоритетен пред безбедноста, со тврдења за ненадгледуван и неограничен пристап кој доведува до негативни физички, ментални и емоционални…