Дадов дел од црниот дроб за да ја спасам ќерка ми која умираше од мистериозниот вирус на хепатитис

Да ви кажат дека вашето дете има само неколку часа живот е најлошиот кошмар на секој родител. Токму тоа им се случи на Алан Рејн и неговата партнерка Џејн Мекнил (25) минатиот месец кога нивната тригодишна ќерка ја погоди мистериозен случај на хепатитис.

562

Малата Лола Роуз (3) е едно од речиси 200 деца ширум светот, од Јапонија и Израел до САД и Холандија, заболени од акутен хепатитис и воспаление на црниот дроб од непознато потекло.

„Се чувствував како да ми е откорнато срцето“, вели 27-годишниот работник за обезбедување Алан Рејн од Грејвсенд, Кент.

„Само неколку дена претходно таа ги пееше песните од „Фрозен“ и правеше белји. Изгледаше невозможно да се каже дека може да умре“.

Минатата недела бројот на случаи во Обединетото Кралство изнесуваше 145 – 108 во Англија, 17 во Шкотска, 11 во Велс и 9 во Северна Ирска.

Ниту едно британско дете не починало, а на десет им бил трансплантиран црн дроб,

Најлошиот кошмар на секој родител е да слушне дека неговото дете има само неколку часа живот. Но, токму тоа им се случи на Алан Рејн и неговата партнерка Џејн Мекнил (25) минатиот месец кога нивната ќерка беше погодена од мистериозен случај на хепатитис, пишува The Sun.

Хепатитисот е редок, ако не и нечуен, кај здрави деца. Лола Роуз е една од десетте деца во Велика Британија и 17-то на глобално ниво, која за малку ќе умрела и имала потреба од трансплантација на црн дроб.

Светската здравствена организација соопшти дека едно дете починало. Сајмон Тејлор-Робинсон, професор по преведувачка медицина и хепатолог на Империал колеџ во Лондон, вели дека многу малку се знае за состојбата.

Тој вели дека „малку веројатно“ дека станува збор за нов вирус, но дека може да се работи за „мутација на познат вирус“, аденовирус 41F, кој нормално предизвикува само настинка. „Знаеме дека околу 70 проценти од случаите на глобално ниво вклучуваат аденовирус 41F“, вели проф Сајмон, „но тој број не е доволно голем за да се потврди оваа теорија“.

„Во нормални околности, нашиот имунолошки систем може да се справи со овој вирус и да се ослободи од него без да му наштети на црниот дроб. Значи, прашањето е колку карантинот и заклучувањето заради ковид-19 и фактот што малите деца не се мешаа едни со други и не го изградија имунолошкиот систем – одиграа улога“, додава тој.

Лола Роуз се разболела во март. „Тоа беше само стомачна бубачка и некоја болест, па не размислував многу за тоа“, вели Алан. „Џејн, која е студентка медицинска сестра, забележала дека белките од нејзините очи почнуваат да пожолтуваат“.

Двојката се јавила на 111 и им било кажано да ја однесат својата ќерка во локалната болница во долината Дарент. Само четири дена подоцна, таа била однесена со амбулантно возило на Кралскиот колеџ во Лондон бидејќи нејзината состојба се влошила.

Во болницата ѝ земале крв и резултатите се вратиле ненормални. „Никој не можеше да ни каже зошто или што се случува. Ни кажаа дека функцијата на црниот дроб ѝ се влошува, но никогаш не помисливме дека ќе биде толку лоша што ќе биде блиску до смртта. Претпоставувавме дека, бидејќи беше во болница, ќе закрепне и дека ќе биде подобро“, вели Алан.

Само 12 дена откако Алан и Џејн повикале брза помош, Лола Роуз била ставена во индуцирана кома бидејќи мистериозен вирус го опустошил нејзиното тело и непоправливо ѝ го оштетил црниот дроб.

„Никој од нас не можеше да гледа како ја ставаат во индуцирана кома“, се сеќава Алан. „Таа веќе беше толку болна во тоа време што изгледаше како непознато дете во креветот“, додава тој.

„Не можев да ѝ ја кажам вистината – дека не знаеме дали некогаш повторно ќе се разбуди. Чувствував како срцето да ми е откорнато додека ја носеа за да ја стават во кома“, вели Алан.

Следниот ден, сабота, 26 март, Алан и Џејн биле информирани дека трансплантација на црн дроб е нејзината единствена надеж за преживување. „Ни беше кажано дека амонијакот во нејзината крв предизвикува отекување на мозокот. Се чинеше толку надреално“, вели Алан. Иако Лола Роуз официјално била ставена на листа на чекање за трансплантација, Алан и Џејн се тестирале за да се утврди дали се совпаѓаат доволно за да бидат нејзини донатори. Џејн не одговарала, но Алан – да. 

„Ни кажаа колку сме среќни што не само што бевме компатибилни, туку и што тестовите беа направени толку брзо“, вели Алан.

„Може да бидат потребни и до шест недели да се најде соодветен донатор, но немавме толку време. Веќе ги повикавме пријателите и семејството и имавме десетина луѓе кои беа подготвени да проверат дали се компатибилни.

Само пет дена по внесувањето на листата за трансплантација, Лола Роуз и Алан биле однесени во операционата сала, каде што Алан можел да донира дел од својот црн дроб за да го спаси животот на своето девојче. 

„Воопшто не се плашев. Не ми беше грижа дали ќе ја преживеам операцијата или не – ќе ѝ го дадев целиот црн дроб и мојот живот за да ја одржам во живот. Требаше само да ја спасам, тоа е се што чувствував“, вели тој.

По шест часа операција, Алан бил однесен на интензивна нега каде му било кажано дека операцијата била успешна. 

„Ме однесоа долу за да ја видам на педијатриска интензивна нега“, вели тој. 

„Бев на морфиум и слично, но олеснувањето беше неверојатно. Знаејќи дека ќе биде добро беше најдоброто чувство на светот.

Иако Лола се вратила дома од болница минатиот вторник, Алан вели дека семејството сѐ уште се бори со она што се случило. „Страшно е што не се знае што е тоа“, вели тој.

Знаењето дека таа ќе биде добро беше најдоброто чувство на светот“.

Иако Лола се вратила дома од болница, Алан вели дека семејството сè уште се бори со она што се случило.

„Страшно е тоа што не се знае што е тоа“, вели тој. „Таа буквално ќе умреше за само неколку дена, од сосема нормално мало девојче кое го сака Дизни. Ни беше кажано дека ако не се јавевме на 111 кога се јавивме, таа можеби немаше да преживее“.

Повеќе