Дали снегулките се опасни за децата? Еве што велат нутриционистите

Иако на пакувањата на житарките за деца пишува дека се здрави, нутриционистите предупредуваат дека не е баш така. На пример, во една неодамнешна студија која испитува различни марки детски житарки, експертите дошле до изненадувачко откритие дека повеќето детски житарки содржат до 85 отсто повеќе шеќер од житарките за возрасни.

307

Нa пакувањата на купечките житарки често можеме да видиме информации дека тие содржат се што им е потребно на нашите деца за квалитетен и здрав појадок. Често се наоѓаат на нивното мени затоа што се подготвуваат брзо и лесно, а веројатно се служат како појадок и во многу градинки. Иако на нив пишува дека се здрави, нутриционистите предупредуваат дека не е баш така. Со оглед на тоа дека се работи за рафинирани житарки со многу додадени состојки, многу родители не размислуваат што сѐ всушност содржи едно пакување житарки.

Производителите конкретно ги таргетираат децата, а компаниите кои продаваат пената често користат силни бои, цртани ликови и акциони херои за да го привлечат вниманието на децата. Како што пренесува Healthline, воопшто не е чудно што ова ги тера децата да ги поврзуваат житарките за појадок со забава, но исто така влијае и на преференциите за вкус.

Истражувањата покажуваат дека некои деца го претпочитаат вкусот на храната на која на пакувањето има ликови од популарните цртани филмови, а експертите предупредуваат дека прекумерната изложеност на маркетинг на храна дури се смета за зголемен фактор на ризик за дебелеење кај децата и други болести поврзани со неправилна исхрана.

Овие исти производи често имаат и погрешни здравствени тврдења. Додека боите и цртаните ликови ги прават производите попривлечни за децата, рекламите како „здрави“ снегулки им го олеснуваат на родителите купувањето такви производи, без да се каат и да размислуваат премногу за нивните нутритивни вредности и состав, што понекогаш не е сосема безопасно.

Шеќерот како најопасна состојка
Една од најчестите состојки во снегулките купени во продавница е дефинитивно рафинираниот шеќер, кој во повеќето случаи се наоѓа на самото дно на листата на состојки. Во една неодамнешна студија која испитува различни марки детски житарки, експертите дошле до изненадувачко откритие дека повеќето детски житарки содржат до 85 отсто повеќе шеќер од житарките за возрасни.

Токму ова е една од најголемите опасности, бидејќи многу истражувања покажуваат дека секојдневното внесување на рафиниран шеќер е неповолно за здравјето и може да биде фактор на ризик за бројни болести кај децата.

Дали тогаш треба да избегнуваме снегулки?
Нутриционистите нагласуваат дека тоа не значи дека вашето дете не смее одвреме-навреме да јаде порција житарки купени во продавница, но сепак препорачуваат да се изберат поздрави верзии кои содржат помалку шеќер. Исто така, денес постојат снегулки кои содржат висок процент на растителни влакна и други квалитетни состојки, а ако во нив додадете свежо овошје или јогурт, тие можат да бидат совршен хранлив појадок за вашето дете.

Повеќе