Browsing Category

Женски приказни

Кога дојдов во Македонија, имав чувство дека сите ми се роднини! Уметницата Валбона Атанасковска за…

Во 1992 година првпат дојдов во Македонија за да студирам на ФЛУ. Дотогаш слушав и зборував македонски само во тесниот круг на семејството, па кога дојдов во Скопје и кога слушнав дека сите наоколу зборуваат македонски, имав чувство дека…

„Сакаше да ме пикне во Бардовци и да ми ги земе децата!“ Мајка раскажува за семејната драма и…

Луѓе, ова функционира! Младата жена која го кажа ова пред присутните на неодамнешната трибина за заедничко родителство по развод, зборуваше за своето искуство со поранешниот партнер и татко на нивните две малолетни деца. Помислив дека…

Ден на црвениот фустан! Кампања за подигање на свеста за срцевите болести и мозочните удари кај…

Во петок (2 февруари), ширум светот ќе биде одбележана кампањата за јавно здравје „Ден на црвениот фустан“ чија цел е да се подигне свеста за срцевите болести и мозочниот удар кај жените.

Шармантната баба Џоан, на 93, изгледа фантастично во костим за капење! Сѐ уште се чувствувам младо…

Деведесетитригодишната Џоан Вудхаус на Тик-Ток често објавува свои фотографии и видеа, а на прашањето на корисниците на социјалните мрежи која е тајната на нејзиниот изглед вели: „Нивеа“!

Жена родена од сурогат мајка: Оваа сурова практика треба да се забрани (ВИДЕО)

Сочувствувам со оние кои не можат да имаат деца, но тажната реалност е дека не можеме сите да го имаме она што го сакаме. Врз основа на сопственото искуство и истражување, дојдов до заклучок дека не постои добра верзија на сурогат…

Нашата Јасна Апостолски Николов е меѓународен консултант за доење: Наместо да се откажете и да…

Јасна Апостолски Николов е една од околу 32 000 сертифицирани консултанти за доење во светот. Таа смета дека, иако доењето е нормален физиолошки процес, секоја доилка на почетокот се соочува со предизвици и има потреба од стручна помош.…

Секое летенце, детенце: Има 12 деца, а тврди дека била бремена 15 од последните 20 години

Зои била бремена секоја година помеѓу 2004 и 2009 година, како и од 2011 до 2013 година. По кратка пауза, повторно била бремена во 2015, 2016, 2017, 2021 година и последен пат во 2022 година.

Тина Мучева, струмичката Моника Белучи

Жените се реалност, жените се бајки, жените се жени, жените се мајки...Жените се топли, жените се меки, жените се украс на природата, жените се женствени, жените се женствени... И таа е сето тоа по ред. а нејзините струмичани ја нарекуваат…

Македонската кралица на сапуните, Силвиа Манговски: Од Шведска преку Охрид, Флорида, Италија и…

Родена и потпорасната во Шведска, а израсната во Охрид. Нашата соговорничка се омажила на 30-годишна возраст и заминала кај сопругот во Америка. Таму се прославила со своите шарени сапуни кои изгледаат како највкусни десерти, а продолжила…