Монитори за бебиња: да или не?

Во продолжение прочитајте кои се предностите и недостатоците на детските монитори

74

Многу родители на мали деца ги сметаат детските монитори за неопходен уред. Има многу причини за тоа, а една од најважните е што едноставно не е возможно да внимавате на бебето цело време, па уредот кој ви овозможува да го гледате и слушате вашето бебе кога не сте во собата со него вреди злато.

Сепак, не се сите детски монитори исти, а родителите имаат различни потреби и начин на живот. Verywellfamily се обрати до експерти и искусни родители со цел да им помогне да разберат што да бараат при изборот на монитор за бебиња, кои се предностите и недостатоците на уредот и кои се најбезбедните и најефикасните начини за нивно користење.

Како да изберете монитор за бебиња?

Постојат неколку различни типови на монитори за бебиња на пазарот. Рик Левитон, советник за заштита на децата во Precious Baby Protectors, објаснува дека има некои клучни карактеристики кои родителите треба да ги земат предвид при изборот на монитор.

Видео или аудио монитор? Повеќето родители претпочитаат видео монитори кои ви дозволуваат да го слушате и гледате вашето бебе на екранот. Саманта Брендон, мајка на две деца, вели дека за неа бил најважен изборот на бебешки монитори со квалитетна слика која лесно може да се гледа навечер. Тоа го потврдиле и стручњаците, нагласувајќи дека светлата на детските монитори се плус за многу родители.

Ако сакате едноставни и сигурни уреди, можете да изберете старински аудио монитор, кој ви овозможува да ги слушате звуците што ги испушта вашето бебе.

Аудио мониторите се најисплатливите детски монитори и според г-дин Левитон, тие обично се посигурни. „Паметната технологија не е секогаш најдобра“, вели тој. „Видео мониторите имаат проблеми поради помал дострел, поголеми технички пречки и се помалку цврсти. Тие користат Wi-Fi, кој може да се исклучи незабележано во текот на ноќта и е подложен на хакирање“.

Опсег и повеќе канали

Родителите треба да бараат монитор што има соодветни можности за опсег за одреден простор. „Можеби ќе ви треба поголем опсег во зависност од големината и конфигурацијата на вашиот дом“, вели г-дин Левитон. Ако живеете во мала куќа, ова може да е помал проблем, но ако живеете во голем дом, сакате да бидете сигурни дека сепак ќе имате сигнал дури и ако сте два ката над собата на бебето.

Изборот на монитор кој користи повеќе канали ви помага да избегнете пречки од електрониката на вашите соседи. Родителите обично го сакаат тоа, вели Левитон. Исто така, се чини дека родителите претпочитаат монитори што се приклучуваат на штекер наместо оние што работат на батерии. „Мониторите што се вклучени се посигурни, но ви требаат резервни батерии (во случај на прекин на електричната енергија)“, објаснува г-дин Левитон.

Компатибилност со паметен телефон

Многу видео монитори ви дозволуваат да се поврзете на Wi-Fi за да можете да го гледате вашето бебе на вашиот паметен телефон. Ова може да биде корисно ако работите во различни делови од куќата или сакате да го видите вашето бебе кога не сте дома (а некој друг се грижи за вашето бебе). Госпоѓица. Брендон истакнала дека паметната технологија е голема предност за неа при купувањето бебе монитор. И се допаднала идејата да може да гледа видео од нејзиното бебе ако работи навечер, ако е надвор или ако дадилката се грижи за него.

Иако многу родители претпочитаат детски монитори со дополнителни звуци и свирежи, Левитон вели дека тие имаат некои недостатоци. Неговиот совет до родителите е конкретно да истражат кој може да се поврзе со мобилната апликација пред да купите монитор за бебиња.

„Мобилните апликации за следење се практични, но истражувајте ги внимателно“, препорачува тој. „Некои немаат добри резултати во изведбата.“ Една карактеристика што навистина не ви е потребна, а која повеќето експерти не ја препорачуваат, се паметните уреди кои го следат дишењето на вашето бебе, отчукувањата на срцето или други здравствени индикатори. Американската академија за педијатрија (АПА) предупреди за употребата на монитори за „домашна апнеја“ и рече дека тие не штитат од синдром на ненадејна смрт на доенчиња (SIDS), како што многумина рекламираат.

„Мониторите кои известуваат за виталните знаци на бебето се нови и понекогаш неконзистентни“, вели Левитон. „АПА вели дека овие монитори не се потребни за типично, здраво дете. Тие предупредуваат дека лажните читања можат да предизвикаат непотребна вознемиреност кај родителите.

„Кои се придобивките од детските монитори?

Повеќето родители ќе ви кажат дека мониторот за бебиња е непроценлив за нив.

Утеха и безбедност

Ана Гарсија, новопечена мајка, користи монитор уште од првите денови од животот на нејзиниот син. Рекла дека мониторот ѝ пружал утеха и ѝ ја ублажувал вознемиреноста. Таа сака што мониторот ѝ дозволува да ја проверува собната температура во која спие момчето и што секогаш може да види што се случува во неговата соба.

Следење на будењето

APA за следење на будењето препорачува бебињата да спијат во собата на нивните родители – во посебно креветче – најмалку првите шест месеци од животот, а по можност до една година. Тие веруваат дека споделувањето соба може да го намали ризикот од СИДС кај детето. Но, споделувањето соба не функционира за сите родители, како што објаснила г-ѓа Брендон.

„Открив дека по шест месеци како вработен родител, треба да се наспијам“, вели таа. „Исто така, открив дека спиењето во иста просторија кога бебето се приближува до една година го отежнува учењето да заспие самостојно“

Таа смета дека мониторот овозможува да го слушнете вашето бебе ако се разбуди среде ноќ и ако неговата соба не е блиску до вашата“, вели таа. „Тоа ви го дава и мирот што очајно им е потребен на сите мајки.“

Излегување и патување

Лејси Рејсон, мајка на три мали деца, вели дека нејзиниот монитор за бебиња бил корисен во вечерните часови кога таа не била дома. Г-ѓа Рејсон, исто така, открила дека мониторот за бебиња е исто така предност за време на семејно патување, кога престојот на непознато место може да бара дополнителна будност.

Поврзаност и во текот на работното време

Г-ѓа Гарсија смета дека мониторите за бебиња се корисни не само додека нејзиното бебе спие, туку и во текот на денот. Како зафатена мајка, ова ѝ било од непроценливо значење.

„Нашата компанија моментално работи од дома, што ми олеснува да ја гледам како игра или спие додека ја работам мојата работа“, вели г-ѓа Гарсија. Исто така, ѝ се допаѓа што нејзините родители кои живеат на неколку милји подалеку можат да се поврзат на мониторот и да го видат нејзиниот син во секое време.

Недостатоци на мониторите за бебиња

Повеќето родители не наоѓаат многу недостатоци во користењето на монитори за бебиња. Сепак, постојат неколку грижи што ги имаат родителите. Ги замоливме да ги споделат своите искрени критики за користењето на овие уреди и побаравме стручен совет како да се справиме со некои од овие проблеми.

Понекогаш на родителите им е потребен одмор!

Можеби звучи како предност да имате можност постојано да се поврзувате со вашето бебе, но некои родители сметаат дека овој аспект е повремено и премногу поразителен. Г-ѓа Брендон коментира дека иако ѝ било корисно да може да го проверува своето бебе додека за него се грижеле баба и дедо во текот на вечерта, тоа понекогаш може да биде и лошо. „Го поминавме целото наше прво излегување гледајќи го нашиот совршен ангел на мониторот“, вели таа.

Г-ѓа Рејсон вели: „Чувствувате потреба да ги проверувате вашите деца често, така што родителот нема многу време за одмор.

Загриженост поради сајбер напади

Г-ѓа Гарсија вели дека е загрижена заради тоа дека некој може да упадне во системот за монитор за деца и да го гледа нејзиниот син или да го слуша разговорот. Тереза ​​Шахнер, советник за сајбер безбедност, вели дека загриженоста на родителите е оправдана. Покрај хакирањето и можноста за гледање на вашето видео во живо, г-ѓа Шахнер вели дека сајбер напаѓачите може да се обидат да вградат малициозен софтвер и да вклучат код од далечина за да ја контролираат работата на мониторот на вашето дете. „Родителите кои користат детски монитори се соочуваат со потенцијални закани за приватноста на нивните податоци“, вели таа, додавајќи неколку совети за родителите како да спречат такви работи и како безбедно да ги користат детските монитори.

Прво, не заборавајте да го ажурирате софтверот за монитор за бебиња кога ќе дојде време. Родителите можат редовно да го ажурираат софтверот за монитор за бебиња за да ги инсталираат најновите безбедносни ажурирања, кои помагаат да ги заштитат нивните монитори од сајбер напади.

„Родителите можат да ги заштитат лозинките за детските монитори со вклучување низа букви, бројки и специјални знаци“, вели таа.

Заклучок.

Ако размислувате кои карактеристики да ги барате кај мониторот за бебиња и како воопшто да ги измерите добрите и лошите страни на уредот, имајте на ум дека не постои едно „вистинско“ решение за следење на вашето дете.

Семејствата имаат различни куќни правила, распореди за спиење, технолошки способности и сајбер безбедност, како и ситуации во кои се грижиме за децата. Она што функционира во едно семејство можеби нема да функционира во вашето, па можеби ќе треба да тестирате неколку различни монитори додека не најдете систем што одговара на вашите потреби. Вашиот душевен мир и мирниот сон на вашето бебе треба да бидат на прво место .

Повеќе