Не е вијагра, но може да ја подобри ерекцијата! Зошто кората од лубеница е важна за здравјето, особено за машкото?

Лубеницата е овошје кое се состои од 92 отсто вода, има многу важни хранливи материи и, иако многу луѓе не го знаат тоа – може да се јаде и нејзината кора бидејќи е неверојатно здрава.

274

Кората од лубеницата, како и кората на другите овошја и зеленчуци, е полна со хранливи материи, но бидејќи немаме навика да ја јадеме, можеби некои здравствени факти може да го променат ова.

Кората од лубеницата се јаде и има бројни здравствени придобивки бидејќи е богата со влакна, како и со витамини и минерали.

Лубеницата е овошје кое се состои од 92 отсто вода, но има и многу важни хранливи материи, а иако многу луѓе не го знаат тоа, кората може да се јаде сосема безбедно бидејќи е неверојатно здрава.

Кората од лубеница содржи аминокиселина која може да ја подобри циркулацијата на крвта

Кората од лубеницата е богата со витамин А, Б6 и витамин Ц, како и со калиум и магнезиум.

Полна е и со влакна, кои помагаат при многу дигестивни проблеми, добри се за срцето и помагаат за контрола на холестеролот.

Содржи цитрулин, амино киселина која може да ја подобри циркулацијата на крвта и да го намали крвниот притисок.

Богатството со влакна го стимулира функционирањето на дигестивниот систем, додека витамините се важни за силен имунолошки систем и можат да ја стимулираат функцијата на мозокот.

Доколку се прашувате како да го јадете овој дел од лубеницата, нутриционистите предлагаат да го додадете рендан во јадења од зеленчук и салати, но може да се додаде и во пијалаци како смути.

Кората од лубеница го регулира крвниот притисок

Кората од лубеница може да помогне во намалување на крвниот притисок.

Студијата, објавена во American Journal of Hypertension, покажала дека кората од лубеницата е корисна за намалување на крвниот притисок кај дебели пациенти.

Познато е и дека е добар диуретик, лек кој може да ја зголеми содржината на вода во телото, што исто така помага во регулирање на крвниот притисок.

Меѓутоа, суплементите цитрулин се веројатно поефикасни, а повеќето студии покажуваат дека го намалуваат крвниот притисок кај луѓето со хипертензија.

Не е вијагра, но делува исто

Не, кората од лубеницата не е природна вијагра, но истражувањата покажуваат дека може да им помогне на мажите со блага до умерена еректилна дисфункција.

Нејзината моќ за зголемување на либидото доаѓа од аминокиселината цитрулин, која е концентрирана во кората.

Истражувањата покажале дека земањето додатоци на Л-цитрулин може да ја подобри ерекцијата без многу од потенцијалните несакани ефекти на вијаграта.

Богата е со растителни влакна
Друга предност на кората од лубеницата е тоа што е богат извор на влакна.

Исхраната богата со влакна има цела низа здравствени придобивки, вклучувајќи го следново:

Влакната помагаат да се одржуваат редовни движења на дебелото црево и можат да помогнат да се намали ризикот од развој на болести на дебелото црево
Влакната можат да помогнат во намалување на нивото на холестерол и шеќер во крвта
Храната со влакна не прави сити и на тој начин помага во постигнување и одржување на здрава тежина.

Повеќе