Пуштете ги децата да јадат чоколадо! Овие слатки коцки се всушност многу корисни за телото во развој

Кога зборуваме за придобивките од чоколадото, зборуваме за чоколадо со висок процент на какао. Идеално е наутро, самостојно или со некое овошје, да се изеде коцка квалитетно чоколадо, кое на децата ќе им даде доволно енергија до ручек, а воедно ќе ја задоволи потребата за слатки.

399

Зошто чоколадото е добро за децата: дава енергија, го намалува стресот и го регулира апетитот. Да, овие слатки коцки се всушност многу корисни за телото во развој. Чоколадото е едно од омилените задоволства за децата, а секако и за возрасните, а докажано е дека чоколадото позитивно влијае на мозокот и телото. Сепак, поголемиот дел од чоколадите на полиците на продавниците и супермаркетите е полно со млеко и шеќер, а има ниска содржина на какао, чудотворната состојка во која всушност лежат најголемите придобивки од чоколадото.

Затоа, кога зборуваме за придобивките од чоколадото, зборуваме за чоколадо со висок процент на какао. Прашањето е: како чоколадото помага во развојот на детето?

Квалитетот секогаш над количината

Повторуваме, при изборот на чоколадо за вашето дете, ве советуваме да ги избегнувате оние кои имаат ниска содржина на какао и висока содржина на шеќер и млеко, бидејќи млечните масти и рафинираниот шеќер се главните виновници за честите здравствени проблеми како што е покачен шеќер во крвта, прекумерна тежина и слично.

На телото му е потребна енергија

Какаото е еден од природните извори на енергија за организмот, а докажано е дека соединенијата како теоброминот и кофеинот во чоколадото позитивно влијаат на невротрансмитерите и сеопфатниот когнитивен развој, што е особено важно кај децата. Идеално е наутро, самостојно или со некое овошје, да се изеде коцка квалитетно чоколадо, кое на децата ќе им даде доволно енергија до ручек, а воедно ќе ја задоволи потребата за слатки.

Одлично во борбата против стресот

Истражувањата покажуваат дека чоколадото е одличен сојузник во борбата против стресот, бидејќи го поттикнува ослободувањето на допамин, инаку познат како „хормонот на среќата“ – кој им користи на сите!

Суштинско за регулирање на апетитот и внес на хранливи материи

Темното чоколадо со висок процент на какао содржи дури една шестина од препорачаниот дневен внес на влакна, што е одлично кога другите оброци се потенцијално ниски со влакна и може да се земаат на тој начин. Чоколадото има способност и да го регулира количеството маснотии што влегува во телото бидејќи содржи природни масти кои полесно се согоруваат.

Оброк кој содржи чоколадо како негова последна компонента е всушност одличен трик за да го комплетирате оброкот и да му испратите порака на мозокот дека сме завршиле со ручекот, а чоколадото ќе одржи стабилен апетит без да создаде вештачко чувство на глад.

На крајот на краиштата, важно е да не се демонизираат слатките или чоколадото. но важно е да се знае дека чоколадите се разликуваат и дека чоколадите со висока содржина на какао се всушност многу добри за организмот во умерени количини, особено за оние во развој!

Повеќе