Browsing Tag

жени

Што е дијастаза и како да ја препознаете?

Многу жени не се сигурни како да препознаат дека станува збор за дијастаза, но сепак, постојат симптоми. Како што објаснуваат експертите, најчест симптом е испакнатината на стомакот што не исчезнува, особено кога ги напрегаме или…

Откриена е најдобрата возраст за раѓање на жените

Се прашувате која е најдобрата возраст за раѓање? Студија која опфатила повеќе од 31.000 пораѓања покажала дека децата родени од жени на возраст од 23 до 32 години имаат најмал ризик од вродени маани.

Меѓународниот ден на жената во регионов и во светот: Во Иран и Авганистан не смее коса да им се…

Како стасавме дотука? Да не се лажеме… И во СФРЈ нашите мајки го празнуваа по кафани, ама некако тогаш тоа не ми изгледаше, а и не беше толку грдо како сега… И покрај „сармите“ на глава, беше некако наивно и слатко, причина да се излезе во…

Целосна шминка за во породилиште ве молам! Што мислите за таа идеја?

Сто луѓе, сто табиети - вели една стара народна поговорка. И некако со таа поговорка секогаш го завршуваме нашето чудење од нешто, во моментот кога знаеме дека нема смисла да размислуваме зошто некој би го направил. Ова е токму една од тие…

Жени, не ги умирајте мажите! Данско истражување докажало дека жените им го скратуваат животот на…

Истражување спроведено во Данска покажало дека во врските и браковите во кои има чести конфликти предизвикани од жените, кај мажите, особено кај средовечните, ризикот од смрт е зголемен дури за три пати.

Жените открија што ги изненадило најмногу кога станале мајки

Во истражувањето спроведено на 1000 мајки, повеќето мајки биле изненадени од тоа колку работи мораат да носат со себе кога излегуваат од дома и колку време им е потребно за воопшто да излезат од дома, но и од тоа колку често е бебето…

Што се случува со вашата вагина во текот на менопаузата?

Кога помислувате на менопауза, веројатно си замислувате слики на валунзи (топли бранови) и промени во расположението. Но, дали некогаш сте размислувале како промената влијае на вашата вагина?

Бесплатни прегледи и консултации на пациентки во менопауза на ГАК

По повод Светскиот ден на менопаузата -18 Октомври, од денеска до 21 октомври на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје ќе се организира недела на бесплатни прегледи и консултации на пациентки во менопауза.

Паметни, убави и вредни како пчели: 25 жени се здобија со сертификати од Меѓународната академија за…

Во периодот од мај до септември 2022 година, 25 жени од руралните средини беа вклучени во првата Меѓународна академија за жени-претприемачки од руралните средини која што се спроведува кај нас, а денес, воочи Меѓународниот ден на руралната…