Храна за плодност и подобра сперма: Мажите треба да ги вклучат овие намирници во својата исхрана

Придржувањето до здрава исхрана е клучот за балансиран репродуктивен систем. Здравата исхрана треба да биде прв приоритет во секој план за плодност.

1.023

Исхраната е најважниот дел од интервенцијата во животниот стил за мажите кои сакаат да ја подобрат својата плодност и да ѝ дадат поттик на својата сперма.

Постојат неколку микро и макронутриенти присутни во нашата храна кои се неопходни за здраво производство на сперма. Адекватниот внес на микронутриенти како што се цинк, селен, витамин А, витамин Ц, витамин Д и витамин Е се чини дека имаат големо влијание врз подобрувањето на плодноста. Голем број на здрави масни киселини (EPA и DHA) се исто така важни за одржување на здрава сперма.

Придржувањето до здрава исхрана е клучот за балансиран репродуктивен систем. Здравата исхрана треба да биде прв приоритет во секој план за плодност.

За да ви помогнеме да го започнете вашето патување за плодност, составивме листа на супернамирници кои се корисни за да ги вклучите во вашиот дневен план за оброци.

Авокадо

Авокадото е познато по својот богат вкус и високата хранлива вредност. Тоа е одличен извор на здрави масни киселини, витамини К, Б6, Б9, витамин Ц, витамин Е, магнезиум и калиум.

Говедско месо

Немасното говедско месо е одличен извор на хранливи материи, особено цинк, селен, витамини Б12 и Б3. Релативно мала количина говедско месо (120-150 г) може да обезбеди препорачана дневна доза (RDA) од овие хранливи материи.

Зрнесто овошје

Јагодите, малините, капините и брусницата се богат извор на антиоксиданти, витамин Ц, фолна киселина, витамин К, магнезиум, железо и калиум. Бобинките имаат најниска содржина на шеќер, што ги прави здрава опција.

Бразилски ореви
Бразилските ореви се полни со селен, а исто така се богати со цинк и витамин Е. Само 3-4 јаткасти плодови можат да ја покријат дневната потреба за селен. Можете да ги консумирате како ужина или да ги додадете во смути.

Брокула
Брокулата е хранлив зеленчук и одличен извор на витамин К, витамин Ц, витамин А, фолна киселина и разни минерали. Брокулата содржи и други биоактивни соединенија кои имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Темно чоколадо
Темното чоколадо кое содржи повеќе од 70% какао може да обезбеди добра количина на минерали, вклучувајќи цинк и селен. Содржи и голема количина на антиоксидантни полифеноли и флаваноли.

Ленено семе
Лененото семе е одличен извор на здрави масни киселини, минерали и витамин Б1. Најдобро е да се конзумираат мелени бидејќи нивните лековити компоненти подобро се апсорбираат. Лененото семе, исто така, ќе додаде кремаста текстура на вашата храна или смути.

Кељ
Кељот е многу хранлив лиснат зелен зеленчук и одличен извор на антиоксидантни соединенија. Една порција кељ (85 г) содржи многу витамин К, витамин Ц, витамин А и многу минерали како бакар, калциум, железо, калиум и цинк.

Киви

Кивито е популарно овошје и познато по својот уникатен вкус и текстура. Има висока содржина на витамин Ц и е добар извор на витамин К, витамин Е и фолати.

Маслиново масло
Маслиновото масло првенствено се состои од олеинска киселина (омега-9 масна киселина) и неговото консумирање покажа бројни здравствени придобивки. Тоа е добар извор на витамин Е. Исто така содржи антиоксидантни и антиинфламаторни соединенија. Најдобар вид е екстра девственото маслиново масло, кое е нерафинирано масло добиено од првото цедење на маслинките и има најделикатен вкус и најголеми здравствени придобивки.

Калинка
Калинката е популарна не само поради одличниот вкус, туку и поради својот нутритивен профил. Калинката е полна со витамин Ц и неколку минерали.

Пиперки
Пиперките доаѓаат во различни бои и се одличен извор на витамин Ц и каротеноиди. Најдобро е кога се консумираат сирови.

Киноа
Киноата е житарка со јаткаст вкус. Содржи 9 есенцијални амино киселини, што ја прави одличен извор на протеини. Исто така е богата со витамин Е и минерали како што се железо, цинк, калиум и калциум.

Лосос
Лососот е најпознат по својот богат вкус и голема количина на здрави масни киселини (омега-3 масни киселини). Дивиот лосос е побогат со омега-3 масни киселини и каротеноиди во споредба со одгледуваниот лосос. Тој е одличен извор на витамин Б3, витамин Б12, витамин Д и селен.

Спанаќ
Спанаќот е зеленчук полн со витамини и други хранливи материи. Порција од 100 г е доволна за покривање на дневните потреби за витамин А и витамин К. Богат е и со витамин Ц, витамин Б6, фолна киселина и витамин Е.

Домати

Доматите се добар извор на витамин Ц, витамин К и витамин А. Сепак, причината зошто доматите се толку популарни за плодноста е затоа што содржат ликопен, многу моќен антиоксидант кој е поврзан со многу здравствени придобивки. Количината на ликопен не се менува значително без разлика дали се консумира варен или свеж.

Шкампи

Шкампите припаѓаат на семејство со голема разновидност на видови. Тие имаат висока содржина на протеини и важни микронутриенти како што се витамин Б12, Б6 и Б3, витамин Е, витамин Д и селен.

Остриги

Остригите се исклучително богати со цинк и селен, а полни се и со витамин Б12, железо и бакар. Тие се вистинска суперхрана за плодност.

Ореви

Оревите се јаткасти плодови со најголем дел од здрави масни киселини. Тие се богати со протеини, влакна, витамин Б6, фолна киселина и минерали, вклучувајќи бакар, цинк и магнезиум. Грст ореви е одлична опција за здрава ужина.

Храна што треба да ја избегнувате

Пржена храна, полномасни млечни производи, преработено месо (колбаси, виршли, шунка, сланина, конзервирано месо, месни сосови), газирани пијалаци со кофеин, алкохол.

Повеќе