Како куркумата влијае на плодноста?

Вклучете малку од овој зачин во вашата исхрана! Ќе го подобри вкусот на секое јадење, но и ШАНСИТЕ ЗА БРЕМЕНОСТ

116

Знаеме дека куркумата е зачин во кујната. Но дали можете да добиете нешто уште подобро од овој зачин? Може ли куркумата да влијае на нашата плодност? Еве што велат експертите…

Куркумата е кулинарска билка, која традиционално се користи главно во азиската кујна. Исто така, со милениуми се користи како моќно антиинфламаторно средство во кинеската и индиската медицина. Куркумата е роднина на ѓумбирот и изгледа многу слично, но кога ќе се исече коренот се открива нејзината карактеристична жолта боја.

Здравствени придобивки од куркумата

Главното активно соединение во куркумата е куркуминот, кој има докажани ефекти споредливи со антиинфламаторните лекови, но без потенцијално штетните несакани ефекти. Во моментов, има многу истражувања фокусирани на антиинфламаторните својства на куркуминот и голем број студии кои ја покажуваат неговата корист во третманот на широк спектар на состојби кои се движат од артритис преку рак до воспалителна болест на цревата.

Како може да помогне при неплодност?

Како антиинфламаторно средство, куркумата го поддржува имунолошкиот систем. Исто така е моќен антиоксидант, што значи дека е способен да се бори против штетните слободни радикали и да ја заштити нашата ДНК од оштетување. Исто така, може да помогне во заштитата од токсичноста на тешките метали со стимулирање на ензимите одговорни за елиминирање на токсините од телото. Кога се обидувате да забремените, заштитата на ДНК и намалувањето на токсичноста на тешките метали се врвни приоритети, па лесно е да се види зошто може да биде добра идеја куркумата да се земе предвид кога станува збор за машка и женска неплодност.

Покрај тоа, многу состојби кои ги погодуваат жените кои се обидуваат да забременат се карактеризираат со воспаление и болка, така што употребата на куркума може да биде корисна во третманот на неплодност.

Примери на состојби поврзани со плодноста каде што куркумата може да биде корисна вклучуваат PCOS, ендометриоза, миоми на матката и предменструална напнатост.

Како треба да се користи куркумата?

Несомнено е дека куркумата има бројни здравствени придобивки, но секогаш е добра идеја да се консултирате со експерт пред да ја користите во терапија. Меѓутоа, постојат некои состојби каде што високите дози на куркума или куркумин се контраиндицирани. Сепак, не треба да се земаат големи дози во форма на суплементи додека се обидувате да забремените поради потенцијалните негативни ефекти во бременоста. Куркумата е благ стимуланс на матката, па затоа не е нешто што се препорачува за трудници во терапевтски дози.

Експертите за плодност велат дека сите прво треба да се залагаме за храна, а потоа за суплементи. Одлична идеја и сосема безбедно е да експериментирате со користење на малку куркума во готвењето додека се обидувате да забремените, како и за време на бременоста, но само во мали дози. Биорасположивоста на куркумата може да се подобри со додавање малку црн пипер и маст, па зошто да не пробате нов рецепт со оваа смеса? Но само малку и само колку да ѝ даде на храната пикантен вкус.

Повеќе