Што ѝ е на женава, што му е на детево, на човеков?! Па се знае, хормоните…

Хормоналниот дисбаланс денес е многу честа појава, особено во градовите, каде што има повисоко ниво на загадување на животната средина. Покрај надворешните влијанија, на нивото на хормоните силно влијаат и стресот, лошата исхрана, нечистата вода, неправилниот и недоволен сон и физичката неактивност, но и природни фактори како што се менструалниот циклус, бременоста и менопаузата.

131

Многу често, кога ќе слушнеме дека некој постојано го менува расположението, дека е раздразлив или дека, на пример, неодамна многу се здебелил, како причина се наведуваат хормоните. Многу често тоа е и вистина. Имено, промените во нивото на различни хормони можат значително да влијаат на човековото здравје, однесување, сексуална желба, плодност, чувства и низа други животни фактори.

Хормоните се супстанци кои ги контролираат сите физиолошки процеси во организмот – од регулација на метаболизмот, активирање на имунолошкиот систем до менструални циклуси, производство и репродукција на сперма, па јасно е дека секој хормонски дисбаланс негативно влијае на здравјето и нормалното функционирање на тело.

Хормоните се излачуваат од ендокрините жлезди: хипофизата, тироидните и паратироидните жлезди, градите, надбубрежните жлезди, панкреасот, машките полови жлезди (семениците) и женските полови жлезди (јајниците).

Поради сето горенаведено, многу е важно навремено да се препознаат знаците на хормонска нерамнотежа и да се реагира за да се врати нивото на нарушените хормони во нормала и да се овозможи нормално функционирање на телото.

Што може да предизвика хормонска нерамнотежа?

Во денешно време, нерамнотежата на хормоните е многу честа појава, особено во градовите, каде што има повисоко ниво на загадување на животната средина. Покрај надворешните влијанија, на нивото на хормоните силно влијаат и стресот, лошата исхрана, нечистата вода, неправилниот и недоволен сон и физичката неактивност.

Покрај овие, природни фактори кои можат да влијаат на нивото на хормоните се менструалниот циклус, бременоста и менопаузата. Други фактори кои не треба да се заборават се апчиња за контрацепција и лековите со кои се надополнуваат хормоните и кои многу почесто ќе ве исфрлат од балансот на вашите природни хормони.

10 симптоми на хормонска нерамнотежа

Дигестивни проблеми
Кортизолот, хормонот на стресот, предизвикува големи нарушувања во физичката и менталната состојба. Варењето е меѓу најчесто погодените системи, па луѓето често страдаат од запек. Редовното работење на цревата е суштински фактор за одржување на здравјето и редовно исфрлање на токсините од телото и преработените хормони.

Запек или бавно црево предизвикуваат токсините и естрогенот, кој е подготвен да се исфрли од телото, да се задржат во организмот и да влијаат на хормоналната рамнотежа, но и негативно да влијаат на работата на црниот дроб. Ова дополнително предизвикува задржување на водата и чувство на надуеност, што е уште еден симптом на хормонална нерамнотежа.

Проблеми со спиењето
Жените често забележуваат проблеми со спиењето во периодот пред менструацијата. Причината за тоа е наглото намалување на нивото на прогестерон непосредно пред менструацијата. Нивоата на овој хормон паѓаат и во некои други периоди, како што е времето по породувањето. Покрај тоа, недостатокот на сон дополнително предизвикува низа други нарушувања бидејќи влијае на нивото на кортизол, хормонот на стресот, кој потоа влијае на нарушувања во дисбалансот на хормоните.

Покрај тоа, недостатокот на сон поттикнува зголемено производство на грелин (хормонот на глад), додека лептинот паѓа. Грелинот е хормон кој го поттикнува апетитот, додека лептинот го намалува. Затоа, спиењето е многу важно за метаболички баланс и контрола на тежината.

Акни
Проблемите со акните се чести кај жените во периодот пред менструацијата, а на нивното појавување позитивно може да влијае изборот на свежа храна од познато потекло и избегнување на готова и преработена храна. Прекумерното производство на хормони влијае на затворање на порите, што предизвикува мали воспалителни процеси, мозолчиња и разни дамки на кожата.

Во случај на болни, цистични акни кои не исчезнуваат, причината може да бидат андрогени хормони (машки хормони, како што е тестостеронот). Имено, тестостеронот го стимулира производството на себум (масло), кој останува под кожата и се комбинира со бактерии и мртви клетки на кожата, што доведува до формирање на акни. Кај жените, колку е повисоко нивото на тестостерон, толку поизразени се проблемите со акните.

Проблеми со меморијата
Проблемите со меморијата често се поврзани со хормонска нерамнотежа. На пример, докажано е дека зголеменото ниво на кортизол може негативно да влијае на меморијата и способноста за учење.

Постојан глад
Постојаниот глад е показател за прекумерно лачење на хормонот за глад, грелин. Еден од начините на кој може да се скроти чувството на глад е со доволен внес на течности, што ќе го хидрира телото на клеточно ниво.

Но, освен грелинот, честа причина за глад се и неправилното функционирање на надбубрежната жлезда, отпорноста на инсулин и други видови на хормонална нерамнотежа.

Хроничен замор
Уморот од раните утрински часови или потребата за одмор попладне е исто така показател за некои хормонални промени. Заморот често е показател за проблем со тироидната жлезда, односно нејзиното бавно функционирање. Многу често, овие состојби се придружени со таложење на вишок килограми од кои е невозможно да се ослободите, дури и со вежбање и диета.

Хормоните на штитната жлезда го контролираат метаболизмот, па со нивното опаѓање опаѓа и целиот систем на телото, вклучително и отчукувањата на срцето, менталното функционирање и варењето, па јасно е зошто човек се чувствува уморен.

Промена на расположението и депресија
Промените на расположението без јасна причина се редовен показател за хормонална нерамнотежа. Кај жените, ова е многу чест случај за време на менопаузата.

Анксиозноста и депресијата се показатели за нерамнотежа и токсичност, што може да се поврзе со стрес, прекумерна работа, но и несоодветна исхрана и недоволно внесување течности.

Таложење на вишок килограми
Хормоналните промени многу често се манифестираат со таложење на вишок килограми, од кои е невозможно да се ослободите ниту со диети, ниту со редовно вежбање. Една од најчестите причини се проблемите со функционирањето на тироидната жлезда, како и неправилното лачење на инсулин.

Дури и малите промени во исхраната, како што се исклучувањето на шеќерот, белото брашно и преработената храна, може значително да го подобрат одговорот на инсулинот и да го подобрат целокупниот хормонален баланс.

Главоболки и мигрена
Кога влегуваат во менопауза, жените често доживуваат главоболки и мигрена. Причината за тоа се хормоналните промени кои ги доживуваат во овој период од животот. Покрај тоа, причината за овие болки може да биде и прекумерното производство на кортизол, хормонот на стресот.

Затоа, ако често имате главоболки или мигрена, обидете се да идентификувате што ги предизвикува и задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Проблеми со либидото
Хормоналните промени може да имаат значително негативно влијание врз либидото и нивото на сексуална желба. Надворешни, прехранбени и други фактори можат да влијаат на рамнотежата на репродуктивните хормони и кај мажите и кај жените, што може да влијае на либидото.

Кај жените, намалената сексуална желба често се поврзува со намалени нивоа на естроген. Недостигот на енергија е директно поврзан со нивото на либидото, а организмот е програмиран да ја користи енергијата првенствено за работата на органите, одржувањето на виталните функции и метаболизмот.

Дури и малите промени во исхраната или избегнувањето на храна од непознато потекло која може да биде богата со токсини може да ги поправи хормоналните нивоа и да го подигне нивото на енергија и да го врати телото во хормонална рамнотежа.

Повеќе