Што се случува со вашата вагина во текот на менопаузата?

Кога помислувате на менопауза, веројатно си замислувате слики на валунзи (топли бранови) и промени во расположението. Но, дали некогаш сте размислувале како промената влијае на вашата вагина?

1.178

Падот на естрогенот што се јавува за време на менопаузата и влијае врз расположението и циклусите – исто така може да предизвика и физички промени во вагината.

„Вагиналните промени може да се појават во сите фази на менопаузата: перименопауза, менопауза и постменопауза“, вели д-р Ана Клепчукова, научник во Фло Хелт. Од сувост до промени во големината и обликот на вагината, овие промени можат да бидат значајни, но се сметаат за нормални, забележува таа.

Еве како точно се менува вагината за време на менопаузата.

Станува сува и потенцијално чеша

Естрогенот помага да се подмачкуваат ѕидовите на матката. Како што влегувате во менопауза, ќе забележите дека вашата вагина станува помалку влажна. Познато како вагинална атрофија, ова разредување и сушење на вагиналните ѕидови може да доведе до други симптоми, вклучувајќи вагинално чешање и печење, според Клиниката Мајо. Разговарајте со вашиот гинеколог за можни третмани кои може да вклучуваат вагинални хидратантни креми и лубриканти.

За време на сексуалниот однос може да дојде до крварење

Бидејќи кожата во пределот на гениталиите станува потенка и покревка за време на менопаузата, може да дојде до крварење за време на сексот, вели д-р Моник Меј, семеен лекар и лекар за итна медицина со седиште во Шарлот, Северна Каролина. Сепак, почестите односи и мастурбацијата може да ја направат вагината помалку склона кон кинење бидејќи тоа го зголемува протокот на крв и влага во областа.

Знаеме што се случува со мускулите кои не се користат, така е и со вагината

Кога сме кај сексот, неговиот недостаток може да го промени обликот на вагината. „Вагината е составена од мускулно ткиво и како и секој друг мускул, ако не се користи често, може да се намали и да го изгуби тонусот“, вели д-р Меј. Најдобар начин да го спречите ова е да продолжите со секс или со мастурбирање (со вагинална пенетрација) за време на менопаузата. Ако е болно, обидете се да користите вагинален навлажнувач или лубрикант на база на вода, а ако тоа не помогне, разговарајте со вашиот гинеколог.

Може да стане повеќе склона кон инфекции

Пониските нивоа на естроген не само што предизвикуваат вагината да стане потенка и посува – тие исто така може да предизвикаат губење на слузницата на уринарниот тракт, според Американскиот колеџ за акушери и гинеколози (ACOG). Ова може да резултира со инфекции на вагината и уринарниот тракт и почесто мокрење.

Добрата вест е дека постојат многу третмани за ова, вклучувајќи вагинални навлажнувачи и лубриканти; локална терапија со естроген (вагинални креми и таблети); системска терапија со естроген (како што се апчиња и фластери) и селективни модулатори на естроген рецептор (SERMs), кои ги стимулираат ткивата кои реагираат на естроген.

Може да добие нов мирис
„За време на менопаузата, многу жени забележуваат воден вагинален исцедок со непријатен мирис, предизвикан од промена на вагиналната pH вредност“, вели д-р Клепчукова. PH на матката станува помалку кисела, што е последица на намалувањето на нивото на естроген. Д-р Клепчукова забележува дека ова е нормален симптом на менопауза, но ако сте загрижени, разговарајте со вашиот гинеколог.

Може да се истегне или да се прошири на другите органи
Вагинален пролапс се јавува кога вагината се истегнува или се проширува во други органи. Тоа се случува за време на менопаузата поради намален мускулен тонус во карличните региони, според Клиниката во Кливленд. Иако многу жени не чувствуваат симптоми, оние кои ги чувствуваат може да имаат чувство на исполнетост во вагината, чувство на повлекување или силна болка, болки во долниот дел на грбот што се чувствуваат повеќе во лежечка положба или инконтиненција. Ако искусите некој од овие проблеми, разговарајте со вашиот лекар, кој може да препорача карлични вежби или операција (во екстремни случаи).

Повеќе