Што треба да јадат децата во зима? Еве кои намирници ја сочинуваат идеалната зимска исхрана

Здравата и урамнотежена исхрана е секогаш важна, а од суштинско значење е таа да се заснова на разновидна исхрана која на децата ќе им ги обезбеди сите потребни хранливи материи.

407

Зимската исхрана се разликува од летната поради неколку фактори: достапноста на сезонските намирници е различна, што влијае на нивната подготовка; поради пониските температури, многу се идеални за подготовка на јадења на лажица, а на крајот на краиштата, различна е и потрошувачката на калории.

Здравата и урамнотежена исхрана е секогаш важна, а од суштинско значење е таа да се заснова на разновидна исхрана која на децата ќе им ги обезбеди сите потребни хранливи материи.

Слатки компири

Оваа храна е одличен извор на влакна и е полна со витамин А и калиум. Нивниот благ вкус одлично се вклопува со многу јадења и може да се подготви на различни начини, печени, како пире или варени.

Карфиол

Со многу пријатен и неутрален вкус, оваа супер намирница убаво се комбинира со други подоминантни вкусови во речиси секое јадење. Богат е и со витамин Ц и К, кои придонесуваат за здравјето на коските и имунолошкиот систем.

Дополнителен совет: ако вашето дете не е љубител на карфиол, можете лесно да го маскирате во рижото или да направите пире од карфиол и да го послужите како прилог.

Прокељ

Прокељот содржи многу хранливи материи и е одличен извор на витамини К, А, Б и Ц, како и минерали манган и калиум.

Прокељот го поддржува и природното регулирање на шеќерот во крвта.

Цвекло

Цвеклото е одличен додаток на урамнотежената исхрана и е интересно за децата поради необичната боја. Одличен извор е на витамин Ц, железо и магнезиум, а можете да го послужите како салата или сок.

Спанаќ

Овој зелен лиснат зеленчук, полн со витамини и минерали е една од есенцијалните намирници.

Можете да го подготвите на многу начини, а ако не е многу популарен кај вашите деца, секогаш можете да го вклучите Попај во приказната!

Повеќе