Browsing Tag

мајка

Дали е подобро да станете мајка во триесеттите наместо порано? Кога го добивте вашето прво дете?

„Прв пат сум мајка на 37 години, дефинитивно не би менувала ништо“, „Сто проценти се согласувам. Првото дете го родив на 33 години и не можам да замислам да сум го имала во моите дваесетти. Мило ми е што имав „себично“ време пред децата“,…

Имате приврзано дете? Овие зборови би можеле да му го олеснат останувањето во градинка

Чувството на вознемиреност предизвикано од одвојувањето од родителите е вообичаено и нормално за малите деца. Тие се приврзани и поради тоа оставањето во градинка или дури во училиште може да биде многу болно, како за детето, така и за

Вирална снимка: Новороденче старо неколку часа ја крева главата за да ја погледне својата мајка

Во виралното видео, новороденчето старо само неколку часа кое лежи на градите на мајка си, ја крева главата за да ја погледне мајка си. Краткиот исечок собра милиони прегледи и бројни коментари.

Дали мајките денес се навистина понесреќни од порано?

Мајките инфлуенсерки толку многу го лажираат вистинскиот живот што лесно им создаваат комплекси на другите, исто како што фотошопираните жени на насловните страници наметнуваат нереални стандарди за убавина

Логопед тврди дека речиси сите родители прават грешка која го забавува развојот на говорот (ВИДЕО)

Многу е помала веројатноста детето да каже некој збор кога ќе го побарате тоа од него. Наместо тоа, децата најдобро учат кога зборовите добиваат контекст и имаат смисла.

Што е постпородилна депресија и кога се јавува?

Кај многу мајки по породувањето може да се јават плачливост, тага, напнатост, загриженост, умор и слично. За ова се смета дека се заслужни големите хормонални промени кои настануваат по породувањето, но постанаталната депресија не е исто со…

Што е постпoрoдилно опсесивно компулсивно нарушување?

По случајот со родилката која се обиде да си го одземе животот неколку дена по породувањето, побаравме повеќе информации за состојбата на постпородилна психоза. На родилките им се советува ако забележат зачестено појавување на…