Посвоена е на 3 години, на 30 доживеала мозочен удар: „Пресудата на судот во Стразбур е победа за…

Во пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур со која Мирјана Митревска од Скопје го доби спорот против Македонија, откако не успеа да добие податоци за своите биолошки родители од надлежните во земјава, се повикуваат…

Мајка сликарка, татко музичар, ќерка-фотографка: Луна Китановска, единствен македонски акредитиран…

Бидејќи животот со мајка како нашата сликарка Симонида Филипова Китановска и со татко како нашиот музичар Тони Китановски, влијаел врз формирањето на нејзиниот добар вкус во сите аспекти од живеењето, имаме комплетна доверба во неа кога…

Од облека од втора рака и банери, до кујнски престилки и ташни: Лиља и Гога, две пријателки со исти…

Од старо прават ново, се грижат за природата и за луѓето и шират позитивна енергија. Двете натурализирани скопјанки, се запознале на српска слава во Скопје и сега се најдобри пријателки и бизнис-партнерки

Кога единственото што ве мачи на 92, е калус (жуљ) на ногата: Не пијам никакви лекови, сама пазарам…

Кога деновиве на пазар ја сретнав д-р Алексиќ, мојата прва забарка, знаејќи дека беше постара од мајка ми која сега би имала 85, се изненадив што воопшто ме препозна. А тогаш ми раскажа за жуљот на ногата, единственото што ја мачи, на…

Кога ќе пораснеш на рок, џез и на Ѓорѓи Сугаре: Покрај сите чалгии, најдрагоцена ѝ е песната со која…

Добрила Грашеска е пејачка која, кога ги пее чалгиите, наместо оро, кај да е ќе се случи „шутка“, ама затоа кога ќе распали „германски рок“, гордо застаната покрај син ѝ Лука и другите членови на бендот Корпорација Вагина, дефинитивно се…

Снежана Јанковиќ, скаутка на зрно грашок: Извидничка е речиси цел живот, ама сите ја разбравме…

„Бев водач на неколку генерации извидници на кои сум горда бидејќи сега се исполнети личности и општествено одговорни граѓани. Дефинитивно живеам како извидник и по она наше извидничко мото - еднаш извидник засекогаш извидник“, вели Снежана…

Марко Виденовиќ, музичар од 7 години, поет од пред 7: „Би сакал барем неколкумина да разбудам за да…

На 16 март во Бифе Тафталиџе ќе биде промовирана стихозбирката „Будење“, на Марко Виденовиќ. Првата песна ја напишал две години пред 40-тата, со виолата другарува од седумгодишна возраст, повеќе од 20 години е член на Македонската…

Мајка му Милена си го вика торнадо, прелетува до 7, а се вивнува над 2 метри: Средношколецот Брајан…

Брајан Авиа е шампион на Македонија во атлетика и моментално е носител на пет државни рекорди. Неговиот личен рекорд за скок во височина е 2 метри и 1 цм, а најдолгиот скок досега му е 6 метри и 82 цм. Неговата мајка Милена Милошевска вели…

Тафталиџанскиот крал на фанкот го отвори старото куферче со цедиња

Се отвори Пандорината кутија во Бифе Тафталиџе, ама за среќа, излезе само надежта. Па да се надеваме дека Ѕвонко Качурков или како што го викаат тука, Кралот на фанкот, само ја отвори сезоната и дека ќе следуваат уште многу вакви забави,…

Кога дојдов во Македонија, имав чувство дека сите ми се роднини! Уметницата Валбона Атанасковска за…

Во 1992 година првпат дојдов во Македонија за да студирам на ФЛУ. Дотогаш слушав и зборував македонски само во тесниот круг на семејството, па кога дојдов во Скопје и кога слушнав дека сите наоколу зборуваат македонски, имав чувство дека…