Чудесните паркови во Данска: таму уживаат децата, но и родителите (ВИДЕО)

Откако ќе го видите ова данско игралиште и сите чуда и чудесии што постојат таму (особено за родителите), повторно ќе посакате да ги спакувате куферите и да го фатите патот за Данска.

197

Ени Семплс, американска мајка која живее со своето семејство во Копенхаген, неодамна сподели видео во кое ги покажува сите неверојатни работи што можат да се најдат на детските игралишта во Данска.

Семплс објаснува дека повеќето луѓе што живеат во Копенхаген живеат во станови, па затоа парковите им се многу важни, како за свеж воздух така и за дружење.

И, сфатете, данските даночни долари се наменети за да ги направат нивните паркови што е можно поразвиени. Овие паркови се многу повеќе од игралишта. Има ресторани, барови, тезги за кафе, тоалети и многу повеќе. Замислете да го пиете вашиот омилен пијалак додека ги гледате вашите деца како играат и да не ве осудуваат затоа што сите други го прават истото! Некои паркови имаат дури и бебиситерки и инструктори кои ќе ги гледаат вашите деца или ќе ги учат како да играат игри и да возат велосипед. Во потоплите месеци има можности за разладување во вода, а во зима на лизгалишта.

Веќе знаеме дека родителите во Данска се многу помалку загрижени од нас бидејќи практично нема криминал. Всушност, Данска е рангирана како трета најмирна земја во светот. Така што, игралиштето во Данска е утопија за секого од толку многу причини.

„Генерално, мислам дека градот прави толку добра работа за да обезбеди совршени услови за добра забава“, вели Семплс.

Само остатокот од светот да можеше да се вклучи.

Повеќе