Гладна година: Група британски тинејџери нападнале Мекдоналдс и краделе хамбургери и помфрит (ВИДЕО)

Група од 50 тинејџери во Нотингем, го прескокнале пултот во продавница на Мекдоналдс и грабале сѐ што нашле, хамбургери, помфрит и пијалаци

103

Група тинејџери биле снимени како дивеат низ ресторан на Мекдоналдс во Нотингем. Тие влегле во продавницата на Мекдоналдс на улицата Кламбер, го прескокнале пултот и почнале да крадат хамбургери, помфрит и пијалаци.

Тие викале додека скокале преку пултот и грабале сѐ што можеле. Другите тинејџери ги извадиле телефоните за да го снимаат лудилото, додека загрозените вработени не можеле да направат ништо друго освен да стојат настрана додека толпата тинејџери ги грабале оброците во неделата навечер.

Полицијата соопштила дека околу 20 млади останале откако го ограбиле ресторанот и вербално им се заканиле на вработените.

Полицајците рекле дека групата исто така се подготвувала да изврши напад и во друг Мекдоналдс на улицата Милтон, но се разбегале кога пристигнале на местото на настанот.

Не се уапсени, но во тек е „сериозна“ истрага. „Ние го третираме овој инцидент многу сериозно“, рекол портпаролот на полицијата.
„Ова е комерцијална кражба бидејќи групата насилно се пробила зад пултот и украла храна и безалкохолни пијалаци.

„Тоа е целосно неприфатливо. Сè уште не се уапсени, но ќе соработуваме со Clumber Street McDonald’s и ќе спроведеме истраги и ќе ги прегледаме снимките од видео надзорот за да ги најдеме одговорните.

Портпаролот на Мекдоналдс рекол: „Свесни сме за инцидентот што се случи во нашиот ресторан на улицата Кламбер во неделата навечер.

Бевме шокирани и згрозени од инцидентот за кој апсолутно нема место во нашите ресторани.

Инцидентот бил пријавен во полиција која пристигнала во ресторанот. Ќе продолжиме да ја поддржуваме полицијата во какви било дополнителни истраги.“

Текстот е од ТУКА.

Повеќе