Колку деца се родија на 02.02.2022?

Таканаречениот „Twosday“ или денот со многу двојки е посебен ден за секого, а за неколку двојки низ светот, палиндромот 2/2/22 стана незаборавен – денот кога дојдоа на свет нивните деца.

308

Десет бебиња се родени за помалку од шест часа на 22.22.22 во медицинскиот центар Хилел Јафе во Хадера, објавила болницата, истакнувајќи дека ниту една од мајките намерно не го избрала датумот.

Лиз и Шачар од Хадера, чија првородена ќерка се родила преку ноќ, рекле: „Крајниот датум требаше да биде за уште три недели. Но, очигледно ѝ беше важно да се роди на убав датум – 22.02.2022 година. 2:00 часот по полноќ за само шест минути“.

Останатите девет жени кои се породиле меѓу полноќ и 06:00 часот во вторник наутро, исто така, се породиле природно, а сите бебиња се родени помеѓу една и три недели порано.

Џуда Грејс Спир е родена во 02:22 часот во Регионалниот медицински центар Аламанс во Северна Каролина од родителите Аберли и Хенк Спир, според Cone Health.

Што се однесува до породилната сала во која дошло на свет бебето Џуда, погодувате, таа била број 2.

Утрото било посебно посебно за мама Аберли, која преживеала Хочкинов лимфом, чии третмани за рак ја направија оваа бременост неверојатна.

Во исто време, во Израел се родило машко бебе, но наместо наутро, тоа се родило во истото време попладне (14:22).

Болницата е Рамбам во Хаифа, а бебето од северот на земјата е родено со планиран царски рез и е второ дете на родителите Лиан и Рам Коен.

„Се јавив да го координирам царскиот рез и ми го предложија овој датум“, рекла мајката, според соопштението од болницата. Таа била предвидена за породување во 10 часот.

Мајката рече дека било фантастично да се види дигиталниот дисплеј на ѕидот со времето и датумот.

Дури и температурата во просторијата беше 22 степени, додала таа.

Интересно е што во Конектикат на овој ден 22.02.2022 се родени неколку бебиња, а во една болница се родиле дури и близнаци, што го направило овој ден уште попосебен.

Близнаците Оушн и Остин Торес се родени со разлика од една минута, односно во 6:59 и 7 часот наутро.

Браќата близнаци им се придружуваат на нивните големи сестри, на возраст од 6 и 12 години.

„Едвај чекавме да ги запознаеме. Тие носат многу радост. Нивните големи сестри се толку среќни“, изјавиле родителите Хозе и Луз Гонзалес,.
Во болницата Шарлот Хангерфорд во Торингтон, на свет дошол и Чејс Мајкл Германо.

Чејс бил роден од родителите Кајла и Мајкл Германо во 8:17 часот.

„Тоа е посебен ден за добредојде на нашето ново машко бебе во светот. Тој и неговата голема сестра ги исполнуваат нашите срца со љубов и го комплетираат нашето семејство!“ рекле родителите на Чејс.

Во Конектикат на овој ден се родиле уште две деца. Зева-Давинити, од родителите Стефани и Џеси Фицпатрик од Норвич се родила во 1:45 часот. Таа се родила три недели порано, што го прави екстра посебен ден за семејството. Зева-Давинити има четири постари браќа и сестри кои чекаат да ја запознаат.

Теодор Пулк е второто дете на Ешли Истон и Марк Пулк. Роден во 7:53 часот, и неговите родители сметаат дека овој датум ќе му донесе многу среќа на нивното бебе.

Повеќе