Родители како пубертетлии: Си ги плашат децата и се снимаат за ТикТок

Видеата се полни со деца кои плачат, врескаат и избезумено се обидуваат да избегаат од собите со морничав филтер. Родителите живи среќни дека направиле успешно видео

172

Благодарение на социјалните мрежи кои го презедоа приматот над денешното население, видовме се и сешто. Имаше многу луди трендови кои помладите генерации лудо се обидуваа да ги следат и безброј пати беа предупредувани да престанат.

Од голтање капсули за перење, обид за правење селфи на недостапни места кои резултираа со скршеници и трагедии, до оние во светот на убавината и здравјето кога правеа „здрава“ детска формула и целосно погрешно користени производи како што се серуми со висока содржина на АХА. и BHA киселина, поради кои многумина, следејќи го тотално погрешниот начин на примена на профилите на инфлуенсерите, завршуваа со проблеми со кожата.

Посебен круг трендови на TikTok следат и постарите генерации кои станале родители, па пробуваат различни „финти“ и вирални хитови за да ги доживеат своите пет минути слава, кои на интернет во денешно време траат буквално една секунда, но носат штетни последици за децата кои „глумат“ со своите родители во разни луди видеа.

Ghostprank

Ваквите предизвици се под посебна лупа токму затоа што вклучуваат деца кои се премногу мали за да носат сопствени одлуки и избори, па едноставно ги следат мајките и татковците кои прилично ги искористуват за да достигнат до навидум гламурозниот број на следбеници на социјалните мрежи. .

Една мајка на порталот Parents. предупредува за еден од предизвиците што вирално се шират на TikTok. Таа го започнала својот пост со: „Можеме ли да престанеме да ги трауматизираме децата со надеж дека ќе станеме вирални? Разочарана сум што дури морам да пишувам за ова“.

Таа потоа објаснила дека станува збор за предизвик #ghostprank каде родителите користат филтер за духови за да ги преплашат нивните мали деца.

Многу видеа вклучуваат родители како истрчуваат од собата и ги заклучуваат децата, а некои дури и ги гасат светлата.

Децата, како што претпоставуваме, остануваат преплашени. Ваквите видеа се полни со деца кои плачат, врескаат и избезумено се обидуваат да избегаат од собата со морничав филтер.

Можноста за развој на стрес и доживотна траума

Еден корисник на TikTok напишал за овој тренд дека сè може да се случи за само неколку минути додека децата се целосно сами во таква состојба на паника.

„Детето може да почне да ја удира главата, да ги вади жиците, да има напади, да се онесвести… да не зборуваме за развој на исклучително големи проблеми со довербата“, вели тој.

Истражувањата покажуваат дека децата можат да се сетат на траумите што ги доживеале како мали, така што идејата дека детето нема да запомни ништо не држи вода.

Дури и да не се сеќаваат на точниот настан, ќе ги следи посебно чувство и стрес.

„Ова ми го направија мајка ми и татко ми пред 42 години, ме оставија сам во соба. До денес сум истрауматизиран само што размислувам за тоа“, гласи еден од коментарите под видеото.

„Мајка ми ме заклучи во добро осветлена просторија кога имав три години. Сега имам 29 години. Таа сакаше да се пошегува со мене и немаше морничави филтри, но сепак сум истрауматизирана“, пишува друга.

Покрај ова, важно е повторно да се спомене дека децата не дале дозвола да се снимаат или објавуваат на Интернет, а поразителен е фактот што дури 80% од децата денес „постојат“ на Интернет пред да достигнат двегодишна возраст.

Овој дигитален отпечаток е нешто што ќе ги следи до крајот на нивниот живот и може да доведе до нешто што ќе направи да се чувствуваат непријатно и засрамено кога ќе бидат постари.

Навистина е време да се отстраните родителството во овие крајности од социјалните мрежи и да им ги оставите на возрасните кои немаат ништо подобро да направат од учество во овие луди предизвици. За секој кој би можел да коментира дека вакво нешто „го зајакнува карактерот“ на детето или слично, се препорачува и да се отстрани од социјалните мрежи.

Повеќе