Станала брачна терапевтка откако сопругот ја изневерил 12 пати: Советува како да се спаси бракот

Прво би го растргнале поради неверството, а потоа би го оставиле? Но, дали разводот е всушност единственото (правилно) решение или сепак треба да си дадете втора шанса и на себе и на врската?! Да, чудно звучи ова 12 пати, ама сепак прочитајте.

286

Приказната за неверство често започнува со два мита. Првата е дека прељубата се случува во несреќни врски или бракови.

Не е баш така. Аферата на вашиот партнер не мора да значи дека тој е несреќен, незадоволен или незадоволен од вас. Навистина, врската во која партнерите се емотивно оддалечени, а сексот е незадоволителен е поподложна на изневерување. Но, аферите се можни дури и кога мислите дека меѓу вас е сѐ во ред. Друг мит е дека неговото или нејзиното неверство е причина за развод или раскинување. Тоа не мора да биде. Не треба да фрлате сè низ река – заедничките години во кои сте создале дом, семејство и толку многу спомени. Нека раскинувањето поради нејзината или неговата афера биде последната опција.

Искуството на американската брачна терапевтка Пеги Вон, авторка на бестселерот „Митот за моногамијата“, во која пишува за фактот дека верноста не е условена, туку свесна одлука на која треба да се работи, може да ве наведе да ја преиспитате одлука за раскинување.

„Вашиот брак може да преживее афера, но знајте дека исцелувањето од неверството е тешка и болна работа: и двајцата треба да ја поправите штетата, да ја обновите довербата и повторно да се поврзете“, вели ко-основачот на мрежата „Beyond Affairs Network“, која има за цел да помогне. партнерите да се соочуваат со неверството. Таа била во брак со нејзиниот сопруг Џејмс повеќе од пет децении (се венчаа кога и двајцата имале деветнаесет години), а бракот траел и опстанал дури и кога тој ја изневерил дванаесет пати во текот на седум години.


Не се откажувајте лесно од вас.


Во приказната за тоа како успеале да ги остават неговите афери зад себе, тргнете од тоа дека и на разнишаната врска треба да поработат и оној што изневерил и оној што го изневериле.

Еве кои шест чекори прво би требало да ги преземе прељубникот:

Првиот чекор е веднаш да се прекине аферата. Ако сакате да ја вратите довербата на партнерот, веднаш престанете да се гледате со љубовникот или љубовницата. Ова вклучува онлајн контакти, телефонски разговори, пораки. Ако работите со личноста со која сте имале афера, вашите состаноци отсега нека бидат строго деловни. Друга работа е што кога (деловно) се сретнувате или ако вашиот љубовник или љубовница контактира со вас, отворено да му кажувате на вашиот партнер за тоа. На овој начин ќе покажете (и докажете) дека искрено сакате да ја вратите вашата врска и да го наведете партнерот со текот на времето да почне да ви верува.

Втор чекор: Ова е болно, но неизбежно. Одговорете на сите прашања на вашиот партнер. Брачните терапевти веруваат дека паровите ја лечат својата врска по афера ако тој што изневерил му каже сè на изневерениот, ако одговори на сите негови или нејзини прашања. Во студијата спроведена од Пеги Вон на 1.083 изневерени жени и мажи, оние сопружници кои биле најискрени по аферата поцелосно се помириле со партнерот.

„Молчењето не лекува. Мора да дојдете до точка да можете да зборувате за изневерувањето без болка. Ако никогаш не разговарате за таа тешка тема, тешко ќе преживеете како пар. Главната причина што ги залечив раните по моето изневерувањето на сопругот – беше неговата подготвеност да одговори на сите прашања“, вели терапевтката.

Мора да се борите за љубовта.


Третиот чекор е да покажете емпатија кон вашиот сопружник. Дали врската може да преживее неверство открива колкава емпатија покажува тој што изневерил, кога изневерениот станува (пре)емоционален поради болка. Покажете дека навистина ви е жал за нејзините солзи или неговата болка.

Четвртиот чекор е да продолжите да зборувате, да зборувате и повторно да разговарате, без разлика колку долго трае процесот. Научете да се слушате еден со друг. Бидете подготвени да одговорите на неговите или нејзините прашања во секое време, дури и со месеци или години по завршувањето на аферата. Слушајте ги неговите или нејзините реакции – ова е клучно за да го преживеете неверството.

Петтиот чекор е преземање одговорност. Обидот да ја обвините другата страна за вашата афера нема да го излечи вашиот брак или врска. Треба да покажете искрено жалење и каење. Можеби ќе ви изгледа очигледно, но вашиот партнер може да го измачуваат сомнежи и лута љубомора. Охрабрете го да ви верува и покажете му колку е важен за вас.

Шестиот чекор: Не очекувајте брзо или лесно простување. Вашиот партнер е длабоко повреден или во шок. Очекувајте солзи, бес и гнев. Дајте му време. Оставете го да го покаже својот гнев (не е лесно, но мора да истраете). Деструктивните чувства треба да излезат на површина наместо таа или тој да ги закопа внатре.


Не е само физичко: Постојат неколку видови на изневерување и сите подеднакво болат
Сега на ред се изневерените. Нивната листа се состои од девет задачи.

Тоа е подолго поради интензивниот комплекс на силни емоции кои треба да се разработат. Почетокот е сличен, секој сака да вреска и да го удри партнерот. Потоа би сакале да знаат сè за аферата. Пред се, сакаат да престане лажењето. Стануваат алергични на лаги. Еве што да правите.

Единствениот начин да останете заедно и среќни е да вложите напор

Првиот чекор е да поставите многу прашања: „Колку често се среќававте? Кога ја преминавте линијата од пријател до љубовник? Колку пати? Каде? Колку пари потроши на него или неа? Кој друг знае за твојата афера?” Важно е да прашате. И да добиете одговори. Повеќе ќе зборувате за емоциите на партнерот, за причините зошто тој/таа ја започнал или бил вмешан во аферата. Целта е изневерувањето да фрли светлина на скриените слабости во вашата врска или брак.

Вториот чекор е да го балансирате вашиот гнев со вашата потреба за информации. Секако дека сакате да врескате, да плачете и да се нафрлите на „гадот што лаже и изневерува“, но тоа може да го спречи вашиот партнер целосно да открие што го навело на неверство. Сега е поважно од кога било да ја подобрите вашата комуникација.

„Кога ќе ги имате сите факти, повеќе не сте опседнати. Единствениот начин на кој вашиот сопружник ќе сака да каже сè е да се контролирате што е можно повеќе. Кога чувствувате дека вашиот крвен притисок се зголемува и може да пукнете, во ред е да го завршите разговорот. Искрено кажете дека ќе продолжите подоцна бидејќи сега е тешко да се слуша“, советува Вон.

Трет чекор: Решението е да не ја закопате главата во песок бидејќи ви е (пре)тешко додека тој или таа зборува за личноста со која ве изневерувале. Поставете временско ограничување за разговор за аферата од 15 до 30 минути. Не дозволувајте тој грд настан да ви го заземе животот. И уште нешто, поставувајте прашања спонтано, како што ви доаѓаат. Не пишувајте список со прашања, бидејќи така многу подолго ќе останете во грч од незадоволство, гнев и болка. Разговарајте без список.

Чекор четири: Партнерот кој имал афера може да ве обвини дека сте го предале. И тоа се случува. Не паѓајте на тоа. Фокусирајте се на аферата.

Чекор пет: Разговарајте за тоа како аферата влијаела на вас. Разговарајте за вашите сомнежи, разочарувања, чувства на предавство и напуштање, лутина и тага поради неверството. Со разговор, срушете го ѕидот на лагите и недовербата меѓу вас двајца.

Чекор шест: Не простувајте брзо или лесно затоа што мислите дека тоа се очекува од вас. Простувањето е процес. Справете се со болката и гневот и повторно изградете ја довербата малку по малку. Со довербата ќе дојде и прошката.

Чекор седми: Најдете поддршка. Ќе се чувствувате помалку изолирани. Поврзете се со избрани пријатели или членови на семејството. Нека бидат конструктивни, позитивни луѓе, а не некој кој постојано ќе ве потсетува на болката и предавството што сте ги доживеале и ќе ве враќа назад.

Осми чекор: Сега е време да се потсетите што сакавте да правите пред аферата (сексот не е единственото нешто). Започнете со некои од секојдневните навики на паровите во здрави врски (во ред е да лежите на каучот и да гледате филм), а потоа закажете си состанок во град.

Чекор девет: Кога ќе бидете подготвени, простете ѝ нејзе или нему. Никогаш нема да ја заборавите аферата, но болните спомени ќе исчезнат со текот на времето. Тоа е моментот кога чувствувате дека сте доволно силни за да се ослободите од вашите негативни чувства – затоа што вашиот партнер бил целосно искрен и направил сѐ што може да ве врат „вас двајца“. Кога спонтано ќе почнете да ја употребувате заменката „ние“, тоа е знак дека дошол тој момент.

Повеќе