Browsing Tag

социјални мрежи

Феноменот на измислена публика: Психолог открива сѐ за проблемот изразен кај адолесцентите, но и кај…

Пред неколку години никој не мислеше дека „лајкот“ на социјалните мрежи ќе има толкаво влијание врз менталното здравје на младите, дека бројот на следбеници ќе биде толку важен за чувството на социјална припадност и дека присуството на…

Дали создаваме спомени или материјал за фалење? Со брзина од две трепнувања нашите „спомени“…

Ние им се чудиме на децата, а не им се чудиме на возрасните, особено на родителите кои во секој семеен бакнеж ги вметнуваат „пријателите“ од социјалните мрежи.

Се откажале од посвојување зашто било забрането да го објавуваат детето на Интернет (ВИДЕО)

Инфлуенсери пред неколку години се откажале од посвојување дете бидејќи им кажале дека не можат да го објавуваат на Интернет. Во меѓувреме, добиле свое дете, а раѓањето во живо го пренесувале на својот Јутјуб канал

Франција забранува објавување фотографии од деца на социјалните мрежи?

Предлог-законот поднесен во францускиот парламент треба да стави крај на објавувањето на фотографии и видеа на мали деца и на трендовите во кои тие се понижувани и исмејувани заради лајкови. Ова вклучува видеа како оние каде родителите им…

Кога вашите деца почнаа да користат социјални мрежи? Експертите ја определија соодветната возраст за…

Кога правиме работи кои предизвикуваат зависност, како користење на кокаин или користење паметни телефони, нашиот мозок ослободува многу допамин одеднаш. Му кажува на нашиот мозок да продолжи да го користи. Особено кај тинејџерите, тој дел…

Дали родителските групи на социјалните мрежи се корисни или штетни? Како тие влијаат врз нивото на…

Научниците го проучувале нивото на кортизол во плунката на мајката по интеракцијата во родителските групи. Резултатите прилично ги изненадиле: колку повеќе време мајките поминуваат во такви групи, толку е повисоко нивото на кортизол,…

Тинејџерите ги нервира кога нивните родители снимаат видеа за ТикТок или прават селфи (ВИДЕО)

Иако секој родител се труди да го воспитува своето дете на најдобар можен начин, откако децата ќе станат тинејџери, работите стануваат потешки. Дури и кога се обидуваме да направиме се како што треба, често ги нервираме со своето…

Објавувате фотографии на своите деца од училиште?

Многу родители објавуваат фотографии од своите деца на Фејсбук и Инстаграм, особено на првиот училишен ден, но една мајка, која е истовремено и психотерапевт и експерт за социјални мрежи, објаснува зошто мисли дека тоа не е добра идеја