Browsing Tag

bremenost

Докажано делуваат: Искусна бабица сподели осум совети за побрзо и полесно породување

Во последните недели пред породувањето, пијте чај од листови од малина, масирајте го перинеумот, качувајте се по скали и уште некои совети за полесно породување од прва рака

Поглед од трудничкиот стомак: Има работи кои на бебето баш и не му се допаѓаат

Не мора баш да зајдувате од смеење, онака како да ќе се измочате во секој момент. Секако, не треба ни да сте тажни и да имате депресивни мисли. Бебето чувствува и кога сте под стрес, а не сака ни кога јадете луто

Придобивки од тиквата во бременоста: Одлична е за мајката, ама и за развојот на фетусот

Бета-каротенот од тиквата придонесува за развој на срцето, белите дробови, коските, очите, бубрезите, нервите и циркулаторниот систем на фетусот. Тиквата е богата со антиоксиданти и го зајакнува имунитетот на мајката и на плодот и ги штити…

Жените во Унгарија пред абортусот ќе мора да го слушаат чукањето на срцето на фетусот

Според унгарските oрганизации за одбрана на женските права најновото заострување на правилата само го зголемува притисокот врз жените кои и онака се во исклучително тешка ситуација поради несакана бременост.

Зошто бебињата клоцаат во утробата?

Ударите на бебето во стомакот со нетрпение ги очекува секоја трудница, а тие се и показател дека бременоста се развива како што треба. Новите студии покажуваат дека овие движења сепак не се случајни и дека значат повеќе од само истегнување…