Browsing Tag

породување

За и против породување во вода? Гинеколог ги открива предностите и недостатоците на популарниот…

Докторката Сакси Гоел истакнува неколку предности и недостатоци на овој тип на породување што треба да ги земат предвид идните мајки. Имено, сѐ повеќе жени во странство се одлучуваат за породување во вода.

Родилиштето во Ниш одобрило за користење „гас за смеење“

Новина во работата на Клиниката за гинекологија е тоа што секоја жена која нема примено епидурална или спинална анестезија може по свое барање да вдишува азотен оксидул и со тоа да ја намали болката, стравот и непријатноста при породување.

Породилната болка е единствената болка во животот која нема да ни наштети

Поради стравот од болка и не подготвувањето како да се справиме со породилната болка, создаваме физички отпор во мускулите. И кога се плашиме од таа болка, тешко можеме да ги опуштиме нашите тела и да дозволиме болката да помине. Наместо…

Акушерка објави видео од шиење на перинеумот по породување (ВИДЕО)

Полесно е да се породите ако знаете што може да се случи и на какви процедури ќе бидете изложени. Затоа на интернет може да се најдат многу едукативни содржини кои им помагаат на идните мајки да се подготват, а една од нив е и ова видео…

Необични знаци кои можат да откријат дека се приближува породувањето

Освен вообичаените симптоми како спуштање на стомакот, пукање на водењакот и трудови, постојат и оние помалку познати кои повеќето трудници ретко ги поврзуваат со доаѓањето на бебето.

Ако сте го поминале терминот за породување, јадете ананас!

Се верува дека ензимот наречен бромелаин кој се содржи во ананасот помага во омекнување на грлото на матката и стимулирање на контракции, пренесува Very Well Family. Токму затоа често слушаме препораки за трудниците кои го поминале…

Ова се симптоми кои не смееме да ги игнорираме по породувањето

Според Клиниката во Кливленд, понекогаш може да има некои симптоми кои укажуваат дека не се работи само за нормално закрепнување од породувањето, туку и за посериозен здравствен проблем кој бара лекарски преглед.