Вашето дете ве фатило како водите љубов? Еве како да реагирате во зависност од неговата возраст

Експертите предупредуваат дека најголемата грешка што можете да ја направите во таква ситуација е да го игнорирате она што се случило.

1.558

Сигурни сме дека нема родител кој не се плаши од можноста детето случајно да го фати додека води љубов со партнерот. Сепак, колку и да е непријатна и збунувачка оваа ситуација, постојат едноставни решенија како правилно да се реагира според возраста на детето. Експертите предупредуваат дека најголемата грешка што можете да ја направите во таква ситуација е да го игнорирате она што се случило.

„Наместо да врескате, избезумено да барате облека или брзо да трчате во бањата, обидете се да останете смирени. Така нема да го исплашите детето со вашите непромислени реакции. Прашајте го смирено дали му треба нешто или само објаснете му со смирен тон дека на мама и тато им треба малку време за себе и дека не треба да се плаши. Ова многу ќе помогне во спречувањето на стравот и анксиозноста кај детето“, советува клиничкиот психолог Аза Браун за порталот Essential Mums.

Тој додава дека точните одговори на оваа непријатна ситуација многу зависат од возраста на детето. Имено, двегодишното дете нема да разбере што точно се случува, како што би можело дете кое веќе тргнало на училиште. Затоа, важно е да разговарате со вашето дете на начин што тој може да го разбере.

Бебе
Кога станува збор за малите бебиња, родителите честопати стравуваат дека она што го виделе кај нивното малечко може да има последици или да предизвика траума. Тоа, објаснува психотерапевтот, воопшто не е точно.

„Многу семејства спијат во кревет со своите бебиња или креветчето на бебето е во нивната спална соба. Нема ништо штетно родителите да искажуваат љубов во близина на бебето додека тоа спие или е зафатено со нешто друго. Бебињата не можат да разберат што всушност прават нивните родители, па затоа не им е ни важно“, објаснува психотерапевтката Џенифер Напарстек Клајн.

Дете на возраст од градинка
За разлика од бебињата, кои во повеќето случаи нема да го разберат или да реагираат на она што го гледаат, децата од градинка може да се исплашат поради звуците што ги слушаат, па мора да ги уверите дека сѐ е во ред и дека ништо лошо не се случува.

Експертите советуваат дека не е добро да се лаже, но сосема е доволно да им се објасни дека мама и тато се гушкале на посебен начин, како што, на пример, се гушкаат само возрасните кои се вљубени. Кажете дека никој не е повреден и застанете тука, освен ако детето нема дополнителни прашања.

Дете на училишна возраст
На оваа возраст детето е веќе свесно за сѐ околу него, но и љубопитно, па можете да очекувате многу прашања за непријатната ситуација во која сте се нашле. Како што пренесува порталот Parenting, важно е да се земат предвид чувствата на детето при секое објаснување.

Имено, доколку видите дека е видно вознемирено или му е непријатно зборува за она што го видело, почекајте да се смири или пренасочете го вниманието на нешто друго. Исто така, експертите веруваат дека оваа возраст е вистинско време да го научите вашето дете да ги почитува границите и приватноста на другите луѓе.

Повеќе