„Заради епидуралната, едвај преживеав“

Младата мајка Клои Холбрук (22) од Англија едвај преживеала откако доживеала ретка реакција на епидуралната анестезија – срцето ѝ откажало неколку минути и била ставена во индуцирана кома.

455

Тешките компликации од епидуралната употреба се ретки, но сепак постојат. Мајка од Англија доживеала тешка компликација на епидурална анестезија – колабирала и била мртва осум минути откако лекарите ѝ вбризгале само мала количина од лекот во телото. Нејзиниот партнер Рис (24) во ужас гледал како таа се онесвестила. Однесена е на итен царски рез за да го роди нивниот син по име Хуго, пишува Mirror.

За среќа, мајката и бебето целосно се опоравиле. Зборувајќи за Мирор, Клои вели: „Воопшто не можам да ја обвинам Националната здравствена служба и засекогаш ќе им бидам благодарна што ме спасија мене и моето момче. Но, пропуштив сѐ за што сонував кога бев бремена: Да го слушнам првиот плач на Хуго или да гледам како Рис ја сече папочната врвца. Се разбудив од кома целосно дезориентирана и без сеќавање, сето тоа затоа што не знаев за ризикот што го носи епидуралната“, вели Клои.

Клои била примена во болница во 38-та недела на 14 декември минатата година. Сѐ било во ред – сѐ додека не се согласила на епидурална. Клои добила силна главоболка бидејќи ѝ паднал крвниот притисок, пред да дојде до застој на срцето. Лекарите побрзале да започнат со масажа на срцето, а потоа направиле царски рез во обид да го спасат животот на Хуго. Момчето на почетокот не давало знаци на живот, но за неколку секунди се опоравило, додека на Клои ѝ бил вбризган адреналин.

Сеќавајќи се на ужасниот момент, таткото Рис вели: „Ја држев Клои за раце додека ѝ даваа епидурална анестезија. За 10 или 20 секунди таа рече дека има главоболка и ја легнавме на креветот“.

Рис во паника гледал како персоналот ја реанимира Клои пред да одлучи да направи царски рез. Таа потоа била ставена во индуцирана кома на 10 часа, а синот го видела за првпат кога се разбудила.

Следниот ден околу 11 часот Рис ја посетил својата партнерка, но таа сѐ уште не била свесна. Се разбудила неколку часа подоцна и првпат го запознала синот. Клои и бебето ја напуштиле болницата шест дена подоцна.

„Се сеќавам дека отидов во болница, а потоа одеднаш добив бебе. Беше надреално. Плачев и плачев кога првпат слушнав што се случило, сè уште се чувствувам како да читам туѓа приказна”, вели таа. Докторите тогаш и рекле дека никогаш не виделе реакција како нејзината. Тие ѝ објасниле дека ретката реакција што ја доживеала влијае на приближно една од 10.000 жени.

„Само сакам жените да знаат за ризиците што може да се случат. Тие треба да го знаат ова пред да дојде време да се породат за да имаат време да размислат. Би било корисно ако жените можат однапред да ги знаат овие работи и да поставуваат прашања или дури да добијат флаер со оваа информација“, заклучила Клои.

Епидурална: можни несакани ефекти

Како и секоја медицинска процедура, така и оваа може да доведе до рани и доцни компликации. Тешки компликации се минливи невролошки оштетувања, а многу тешки се епидурален апсцес (0,2 – 3,7% на 100.000), епидурален хематом (38 на 168.000), менингитис (0 – 3.5 на 168.000).

Несакани ефекти за мајката

Раѓањето бебе не е лесна задача, а некои мајки претпоставуваат дека болката што ја доживеале е предизвикана од епидуралната. Всушност, болката е дел од породувањето и затоа се нарекува породилна болка.

„На пример, епидуралот често погрешно се обвинува за болки во грбот“, вели акушерката Кара Манглани. Точно е дека болките во грбот се јавуваат затоа што положбата на карлицата се менува за време на породувањето.

„Еден од најголемите стравови на идните мајки е тоа што се плашат дека епидуралот ќе ги остави парализирани“, вели гинекологот Дејвид Јаспан.

Иако е можна парализа на ‘рбетниот мозок или трајна невролошка повреда, тие се исто така многу ретки – 1 од 100.000 жени ги доживуваат.

„Епидуралот всушност е „лоциран“ долу, каде што завршува релативно цврстата структура на ‘рбетниот мозок“, објаснува др. Јаспан. Некои мајки си ускратуваат епидурална бидејќи мислат дека тоа ќе го продолжи породувањето. Иако ова е вообичаено мислење, многу студии потврдија дека тоа можеби не е така. Пониските дози на епидурална им овозможуваат на жените да ги менуваат позициите за време на породувањето за да напредуваат.

Сепак, како и со сите лекови, постојат ризици.

За среќа, има само неколку, а повеќето се многу ретки и може да се лекуваат брзо и ефикасно:

Низок крвен притисок: „Еден од краткорочните ризици од епидурална е нискиот крвен притисок, поради што жените се чувствуваат слаби“, објаснува бабицата. Манглани.

Ова е една од причините зошто гинеколозите внимателно го следат крвниот притисок за време на породувањето.

Чешање: Како и со многу лекови против болки, може да чувствувате малку чешање речиси насекаде по телото.

„Чешањето може лесно да се третира со Бенадрил и не влијае на бебето на кој било начин“, вели гинекологот Нумаир Мохамед.

Температура: „Секогаш кога во телото ќе се најде туѓ предмет, како што е епидурален катетер, постои можност да се развие инфекција, а потоа и температура“, објаснува др. Мохамед. Но, тој додава и дека ова е редок случај со епидуралната, бидејќи се преземени сите строги мерки на претпазливост.

Тешкотии со дишењето: Во ретки случаи, лекот може да се ‘движи’ повеќе по ‘рбетниот мозок и да предизвика тешкотии со дишењето. Ова може да се третира, но како безбедна мерка на претпазливост, жените се следат за нивото на кислород за време на породувањето.

Главоболка: Иако е ретка, епидуралната може да предизвика сериозни главоболки. Обично се јавуваат во рок од 48 часа по добивањето на епидурална, а неговата фреквенција е кај 1 процент од жените. Ако почувствувате главоболка, консултирајте се со вашиот лекар. Се лекува со одмор, инфузија и обични аналгетици и давање на т.н. „blood patcha“ – мајчината крв се инјектира во епидуралниот простор за да се затвори отворот.

Несакани ефекти за бебето

Епидуралот, кој најчесто е комбинација на локална анестезија (лек кој отепува) и наркотици (олеснува болка), првенствено останува во епидуралниот простор. „Количината на крв апсорбирана од крвотокот е минимална“, вели др. Јаспан. Ова значи дека не треба да се грижите за краткорочните или долгорочните несакани ефекти за вашето бебе.

Во ретки случаи, многу низок крвен притисок кај мајката може да го намали протокот на крв кај бебето. За среќа, не треба да се грижите премногу за тоа. „Тоа лесно може да се третира со инфузија, лекови или менување на положбата на мајката“, објаснува др. Мохамед додавајќи дека царски рез е потребен во многу ретки случаи.

Повеќе