Browsing Tag

Инстаграм

Дали мајките денес се навистина понесреќни од порано?

Мајките инфлуенсерки толку многу го лажираат вистинскиот живот што лесно им создаваат комплекси на другите, исто како што фотошопираните жени на насловните страници наметнуваат нереални стандарди за убавина

Како изгледа денес најубавoто девојче на светот?

Откако во 2017. беше прогласена за најубаво девојче на светот, Анастасија Књажева се обидува да најде баланс помеѓу манекенството и нејзината училишна работа. Посетува часови по англиски јазик и танц, а една од најголемите страсти ѝ е…

Тригодишен генијалец растура математика, а го бива и за јазици (ВИДЕО)

Покрај неговите неверојатни математички способности, тригодишниот Изи сака и јазици. Тој често решава математички задачи користејќи римски бројки, а самиот се научил да пишува броеви и на италијански и на француски. Неодамна почнал да учи…

Инфлуенсерката Рози има 130.000 следбеници и секогаш изгледа совршено: Арно ама – не е човек!

Таа пее, танцува, модел е, но ништо од тоа не е реално, таа е виртуелна инфлуенсерка. Во Јужна Кореја, главниот град на пластичната хирургија, постои загриженост дека виртуелните инфлуенсери би можеле дополнително да ги поттикнат нереалните…

Злоупотреба на децата инфлуенсери и примерот на Врен Елинор

„Немаме поим како тоа ќе влијае на децата во иднина, кога ќе видат дека се изложени на непознати на Интернет од самото раѓање. Но, можеме да бидеме сигурни дека тоа нема да има позитивен ефект“, тврди Ендрју Селепак, професор по социјални…