Browsing Tag

исхрана

Исхрана за побрзо зачнување: Експерт за плодност споделува едномесечен план за оброци

Научните истражувања потврдуваат дека исхраната игра клучна улога во зачувувањето на здравјето на репродуктивниот систем. Значи, ако имате проблем со зачнувањето, време е да обрнете внимание на исхраната

Зошто пребирливо дете е подобро од она што јаде нормално

Дали вашето дете е пребирливо или јаде со задоволство? Една неодамнешна студија ги категоризирала децата во неколку групи за да го објасни нивното однесување при консумирање на храната.

Како треба да изгледа детската чинија со храна, според експертите од Харвард

„Половина од чинијата наполнете ја со шарени овошја и зеленчук, а другата половина поделете ја рамномерно на целовити житарки и здрави протеини“, советуваат експертите

Диета пред зачнување – храна за оние кои планираат бременост

Потребни ви се 5 до 8 порции овошје и зеленчук дневно (една порција може да биде и еден плод). Ама ви треба и свежо месо, без маснотии - свинско, живина и риба кои треба да се најдат на вашето мени речиси секој ден. Задолжителни се и…

Од хормоните си патиме! Меѓу жените во дел од светот се шири тивка епидемија

Нарушената хормонална рамнотежа е основа на многу женски болести, а за да ги усогласите хормоните не ви требаат секогаш лекови, туку добро здравје се постигнува и преку начинот на исхрана и одреден начин на живот.

Британските деца имаат најлоша исхрана во светот: Малите Англичанчиња јадат премногу ултра…

Малите деца во Велика Британија јадат прекумерни количини бисквити, чипс и стапчиња, пире од кесичка и готови оброци, а сето тоа е поврзано со зголемување на телесната тежина и проблеми со растот.

Што треба да јадат децата во зима? Еве кои намирници ја сочинуваат идеалната зимска исхрана

Здравата и урамнотежена исхрана е секогаш важна, а од суштинско значење е таа да се заснова на разновидна исхрана која на децата ќе им ги обезбеди сите потребни хранливи материи.