Browsing Tag

совети

Терапевт открива зошто децата најчесто имаат изливи на бес и како да се справите со нив

Најчесто, изливите на бес произлегуваат од фрустрација, глад, замор или чувство на неспособност да ги изразат своите потреби, особено кај деца под три години кои штотуку учат да ги соопштуваат своите потреби и развиваат вештини за…

Ти можеш сѐ! Психолозите велат дека постои една фраза што родителите треба да ја избегнуваат

Запрашајте се дали вашите деца се навистина добри во физички активности или се талентирани за музика. Набљудувајте ги нивните преференции и мотивации и што е тоа што ги прави среќни.

Како да се справите со изливите на бес? Британската Мери Попинс споделува совети за воспитување

Дадилките од британскиот колеџ за дадилки, Норланд, кои добиваат диплома за рано образование и грижа се многу барани и добро платени. Еве неколку совети од една од дадилките кои дипломирале на Норланд

Овие 2 работи родителите никогаш не треба да ги прават пред своите деца

Една од двете работи што, според психолозите, родителите никогаш не треба да ја прават пред своето дете е да зборуваат негативно за другиот родител или за другите членови на семејството.

Што не треба да правите ако сакате да го спречите детето да ги удира другите? (ВИДЕО)

„Вашето дете цело време бара внимание. Ако реагирате силно, нема да се сеќава на вашиот гнев, туку на тоа дека неговата постапка ве натерала да му обрнете внимание и ќе го повтори тоа и другпат“, велат експертите

Зошто останувањето во токсичен брак е поболно за детето отколку разводот?

Децата кои растат во стресно домаќинство може да развијат анксиозност, депресија и други проблеми, додека децата чии родители се разведуваат имаат тенденција добро да се приспособат со текот на времето. Ова е особено точно во ситуации кога…

Како да му се намали температурата на детето? Педијатрите советуваат што да избегнувате

Повеќето родители ги фаќа паника кога децата ќе качат температура, особено кога станува збор за помали деца. Еве што советуваат педијатрите да правите или да не правите

Педијатар предупредува: Ова се најчестите грешки што ги прават новoпечените родители

Иако немате родителско искуство, обидете се да не бидете загрижени за сѐ и сешто. Не се запоставувајте меѓусебе со вашиот партнер и најважно од сѐ, не се расправајте пред детето без разлика на тоа колку сте ненаспани и уморни

Имате бебе, немате стратегија? Баталете ги сите совети и потпрете се на инстинктот

Многу родители се обидуваат да го натераат своето дете да спие само. Веруваат дека е така подобро за нив. Нашата култура негува таков став. Нашето општество го негува. Дали знаете зошто? Бидејќи, поради некоја причина, стана општествено…

Како си го зголемуваме ризикот за деменција? 10 секојдневни навики со кои го уништуваме нашиот мозок

Со одржување на својата сива маса во добра форма, ќе го намалите ризикот од деменција и Алцхајмерова болест. Една од работите кои треба да ги направите за доброто на вашиот мозок е да му дозволите на вашиот ум да се разбуди без технологија.…