Browsing Tag

dete

Мајка ѝ, ѝ ја подарила својата матка: „Ќе носам дете во утробата во која и јас сум се развивала“

Кирсти Брајант е првата првата жена на која ѝ е трансплантирана матка во Австралија. Матката 4 од нејзината матка, а оваа процедура се разликува од сите други облици на трансплантација на органи затоа што е привремена.

Четиригодишно момче стана најмладиот член на Менса: Брои до 100 на шест јазици

Еден ден неговите родители го слушнале како изговара зборови кои тие не ги разбирале. Зачудената мајка го прашала Теди што зборува, а тој ѝ открил дека брои на мандарински.

Играње, движење, скокање: Тоа треба да биде единствената работа на децата до 10 години

Кога на детето му ја одземаме можноста за движење, го спречуваме неговиот развој. Единствената работа и обврска на детето до 10 години е да се движи и да игра. Родителите често сакаат веднаш да го решат проблемот со досадата кај децата, па…

Како да го подготвите детето за престој во болница?

Родителите мора да бидат свесни дека тие се главниот извор на поддршка и грижа за детето. Затоа, внимавајте како се однесувате. Децата секогаш „го впиваат” однесувањето на родителите, велат стручњаците.

Дете со Даунов синдром отстрането од бината за време на Божиќната претстава во неговата градинка…

Додека другите деца пеат на сцената, Јаков е на клупата, игра и чека сѐ да заврши. Зошто не можеше да излезе на сцената и зошто беше отстранет од неа? Прашува мајката на петгодишниот Јаков, дете со Даунов синдром од гратчето Широки Брег во…

Како реагирате на бакнувањето на децата во уста?

Една Американка се прашува во својот блог: Што е толку чудно во тоа да ги бакнувам децата во уста, а јас ги кревам рамениците од оваа страна на екранот и немам вистински одговор освен: Чудно ми е. Акцентот е на мене. Затоа што можеби не е…

Тригодишен генијалец растура математика, а го бива и за јазици (ВИДЕО)

Покрај неговите неверојатни математички способности, тригодишниот Изи сака и јазици. Тој често решава математички задачи користејќи римски бројки, а самиот се научил да пишува броеви и на италијански и на француски. Неодамна почнал да учи…

Ова се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура

Ретки се родителите кои не ја доживуваат покачената температура кај своите деца како драматична, особено кога се тие многу мали. Како што пренесува Cafe Mom, постојат неколку грешки кои родителите најчесто ги прават кога нивното дете добива…

Родителски фрази кои прават повеќе штета отколку корист: Не им велете „не“ и „смири се“

Експерт за родителство ги издвојува петте најчести реченици кои мајките и татковците им ги кажуваат на своите деца, а кои малечките не ги разбираат од објективни причини.

Ако Јелена заспие, нејзината ќеркичка нема никогаш да се разбуди

Јелена Антиќ од Белград секоја вечер се буди неколку пати бидејќи на секои три часа ја храни својата четиригодишна ќерка Наталија, која боледува од гликогеноза, вродена метаболичка болест за која нема друг лек освен исхрана, но буквално „по…