Browsing Tag

мајки

Психолозите предупредуваат на две работи што ги прават речиси сите токсични мајки

Една од најчестите работи што ги прават повеќето токсични мајки е претерано реагирање на разликите во мислењата. Имено, психолозите објаснуваат дека разликите во мислењата се неизбежни кога се работи за односот помеѓу мајката и детето. Во…

Доењето е одлично, ама сите искуства се различни: Една мајка, две деца, две искуства

Иако СЗО препорачува ексклузивно доење во првите 6 месеци од животот на бебето, многу мајки имаат различни искуства, па дури и една иста мајка има различни искуства со две или повеќе деца. Какво е вашето искуство, лесно или болно?

Мамини синови? Нема ништо лошо во блискиот однос на мајките и синовите, напротив!

Ако се плашите дека вашиот син е премногу „мамин син“, подгответе се срцето да ви експлодира од радост. Експертите открија интересна предност од блискиот однос помеѓу мајките и синовите.

За што служат пријателите? Понекогаш и за сурогат мајчинство

Никол и Ендру се обидувале да имаат бебе неколку години кога најдобрата пријателка на Никол, Лорен, се понудила да биде нивен сурогат. Од тој момент, нивните животи се промениле на неверојатни начини. Од таа приказна се родила малата…

Сурогат мајки како живи машини, раѓаат под бомби, а нивната и судбината на бебињата е неизвесна

Мајки под гранати и сирени родиле 390 деца во Киев, но за жал, бебињата кои ги родиле сурогат мајки не можат да дојдат до своите родители. Нешто слично се случуваше и пред две години кога границите беа затворени заради короната, но тогаш…

Мајки инфлуенсерки, еве што може да ви се случи!

Непознати луѓе направиле поединечни профили на секое нејзино дете, симнувале фотографии што ги објавувала и ги објавувале таму. Кети Роуз Причард е мајка на 4 деца и инфлуенсерка која по кражбата на фотографиите на нејзините деца, решила…

Земјоделките работат на нива цела бременост, а потоа немаат ни ден породилно

„Зарем ние сме помалку вредни од мајките во урбаните средини и зарем не го заслужуваме правото да бидеме со своите деца во првите месеци од животот“, се прашуваат нашите соговорнички - земјоделки, кои работат на нива за време на целата…